Diş eti sorunlarına bitkisel kürler iyi gelir mi?

Diş eti sorunlarına bitkisel kürler iyi gelir mi? Gerçekten diş eti hastalıklarından bitkisel kürlerle korunmak mümkün mü?

Diş eti sorunlarına bitkisel kürler iyi gelir mi?

Diş eti sorunlarına bitkisel kürler iyi gelir mi?

İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Süleyman Emre Meşeli, diş ve diş eti sağlığının bitkisel karışımlarla değil, ancak ve ancak bilimsel verilerle ortaya konan çalışmalar ışığında korunabileceğine dikkat çekiyor.

Son zamanlarda farklı hem yazılı basında hem de sosyal medya organlarında birtakım meyve, nebatat vb. materyallerle özel kürler oluşturularak diş taşlarının oluşumunun engellenebileceği, hatta ortadan kaldırılabileceğine yönelik çıkan birçok habere rastlıyoruz. Peki bunların bilimsel bir geçerliliği var mı?


Yrd. Doç. Dr. Süleyman Emre Meşeli, diş plaklarından kurtulmanın bitkisel karışımlarla yapılabilecek bir uygulama olmadığını, diş taşının ancak ve ancak diş hekiminin müdahalesi ile uzaklaştırılabileceğinin altını çiziyor.

Yüksek asit zarar verebilir

Hazırlanacak kürlerde kullanılan ürünlerin bir kısmının içeriğindeki yüksek asit oranının diş ve diş etlerine zarar verebileceği uyarısında bulunan Yrd. Doç. Dr. Meşeli, diş plağının uzaklaştırılmasında hastanın düzenli olarak diş fırçalaması ve ara yüz temizliği yapmasının yanı sıra düzenli hekim kontrolüne giderek yılda en az 2 kez diş taşı temizliği yaptırması gerektiğini vurguluyor.


Yrd. Doç. Dr. Meşeli, “Diş eti hastalıklarının, dişler ve çevresinde biriken bakteri plağının diş eti ve diğer diş destek dokularına zarar vermesiyle meydana geliyor. Bakteri plağı dişler üzerinden uzaklaştırılmadıklarında tükürükten gelen minerallerin yardımıyla dişler üzerine çöker ve diş taşlarını oluştururlar. Diş eti hastalıklarıyla mücadelede düzenli hekim kontrolüne gidilmesi ve yılda en az 2 kez profesyonel diş yüzeyi temizliği yaptırılması önemli. Hasta, ev bakımıyla plağı düzenli olarak uzaklaştırmadığında, oluşan diş taşları ancak ve ancak diş hekiminin müdahalesi ile uzaklaştırılabilir” diyor.

Geç teşhis ve tedavi maliyeti artırıyor

Diş ve diş eti rahatsızlıklarında zamanında yapılacak teşhis ve tedavilerin daha basit ve daha az maliyetli olduğuna işaret eden Yrd. Doç. Dr. Meşeli, zamanında müdahale edilmeyen periodontal hastalıkların daha uzun süren maliyetli tedavilere neden olabileceği, hatta diş kaybıyla sonuçlanabilecek sonuçlar yaratabileceğine dikkat çekiyor.


Yrd. Doç. Dr. Meşeli, fırçalama esnasında ya da durduk yere ortaya çıkan diş eti kanamaları, diş hassasiyetleri, diş etlerinde yemeklerden sonra ortaya çıkan kaşıntı hissi ve ağız kokusu gibi şikayetlerden en az birine sahip olan hastaların erken teşhis için diş hekimine başvurmalarının önemine vurgu yapıyor.

Dişlerinizi doğru fırçalıyor musunuz?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.