Muğla Çevre Platformu’ndan sit düzenlemesine dur çağrısı!

Muğla’nın birçok ilçesinde muhteşem doğa harikaları yerler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından doğal sit alanı olmaktan çıkarıldı veya sit derecesi düşürüldü. Muğla halkı sit derecesi düşürülen yerlerin yağmaya açılmasından endişe ediyor.

Muğla çevre platformu Muğla, Bodrum, Milas, Akyaka, Fethiye, Marmaris, Datça ve Köyceğiz'de STK'lar birleşti
İngiliz Limanı, Gökova (Foto: indigodergisi.com)

Bodrum, Milas, Akyaka, Fethiye, Marmaris, Datça ve Köyceğiz’de STK’lar birleşti

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ‘Doğal sit Alanlarının Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesi’ adıyla 2014’te başlattığı çalışmada 1 milyon 774 bin hektar alanda bulunan 2 bin 430 doğal sit alanı gözden geçirildi. Yeni düzenleme kapsamında bazı yerler sit alanı olmaktan çıkarılırken, bazı yerlerin sit derecesi de düşürüldü.

Muğla Çevre Platformu harekete geçti!

Muğla Çevre Platformu harekete geçti!

Bakanlığın düzenlemesiyle sit derecesi düşürülen yerler arasında Muğla’nın doğa harikası koyları da bulunuyor. Sit derecesi düşürülen yerlerin yağmaya açılmasından endişe eden Muğla’daki çok sayıda sivil toplum kuruluşu Akyaka’da toplanarak projeye bu haliyle karşı çıkma kararı aldı. Muğla, Bodrum, Milas, Akyaka, Fethiye, Marmaris, Datça ve Köyceğiz’de sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinden ve bağımsız yurttaşlardan oluşan 75 kişilik bir katılımla gerçekleştirilen toplantıda Muğla Çevre Platformu’nun kurulması kararı alındı.muğla çevre platformu fethiye sit ölüdeniz belcekız
Ölüdeniz Belcekız Plajı, Fethiye

“Bölge halkı sürecin dışında bırakıldı”

Bakanlığın sit alanlarını düzenleyen çalışmasıyla ilgili sadece Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne bilgi verildiğini belirten katılımcılar, sivil toplum örgütleri ve halkın sürecin dışına itildiğini belirtti. Toplantıda yapılan değerlendirmede bakanlığın halkı dışlayan projesinin ayrıntıları ile incelenmesi, uzmanlardan ve yerli halktan görüş alınması, değişikliklerin tüm Muğla’yı ve hatta ülkeyi kapsadığı için değişikliklere hayır demekle yetinmeyip, alternatif görüşünün oluşturulması kararı alındı.

muğla fethiye marmaris gökova akyaka

Her türlü ekolojik tahribata, yapılaşmaya ve ranta karşı ortak hareket çağrısı


3 saat süren toplantıda katılımcılar, bakanlığın düzenlemesine ve bölgedeki her türlü ekolojik tahribata, yapılaşmaya, ranta  karşı birlikte mücadele etmek üzere Muğla Çevre Platformu’nu (MUÇEP) kurmaya karar verdiler. Platformun bölgedeki tüm yerel yönetimlerin, sivil toplum örgütlerinin, siyasi partilerin, milletvekillerinin katılımı ile daha geniş bir platforma dönüştürülmesi için çalışmaların genişletilmesi ve bir sonraki toplantının 8 Ocak 2017 tarihinde Marmaris‘te yapılması kararlaştırıldı.

Amasra ile Karadeniz termik santral cehennemine dönüşecek!

Filyos Çayı’na yapılan liman projesi doğal yaşamı tehdit ediyor!