Polis araçlarına yeni köprülerden geçme yasağı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı “görevli olmayan” polis araçlarının Yavuz Sultan Selim ve Osman Gazi köprülerinden geçmesi yasaklandı.

Polis araçlarına yeni köprülerden geçme yasağı

Bütün şubelere gönderilen yazıda “Yapılan geçişlerin ücreti ve cezaları bütçemizden ödenmeyecektir” denildi.

Hürriyet’ten İsmail Saymaz’ın haberine göre İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Seylan Demir’in 6 Aralık 2016 tarihinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı olan bütün şubelere gönderdiği yazıda şöyle denildi:


“Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi köprülerini kullanmak isteyen araçlarımızın alternatif yolları kullanmaları gerekmektedir. Yapılan geçişlerin ücreti ve cezaları bütçemizden ödenmeyecektir.”

Köprü yasağına emniyet makam araçları da dahil edildi

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Osmangazi Köprüsü’nden geçme yasağına, söz konusu tarihe kadar iki köprüyü ücretsiz kullanabilen makam araçları da dahil edildi. İki köprüyü inşa edip işleten şirketlerin, polis araçlarının da ücret ödemesi yönündeki talebi üzerine bu kararın alındığı belirtiliyor.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, emniyet bünyesindeki polis araçlarının Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi Köprüsü’nden geçişlerine ilişkin yeni düzenlemeyle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, İstanbul Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki 6 bin 547 polis aracının köprü geçişlerini görev dahilinde yapıldığı belirtilerek amacın “görev dışı geçişleri önlemek ve kamu kaynaklarını verimli kullanmak” olduğu kaydedildi.


İstanbul Emniyetinden yapılan açıklama şöyle:

“09.12.2016 günü bazı basın yayın organlarında “Emniyet’e Pahalı Geldi’ başlıklı haber içeriğinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki araçlara Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi Köprülerinden geçişi ile ilgili ifadeler yer almıştır.

Öncelikli olarak, emniyet araçlarıyla ilgili herhangi bir yasaklama söz konusu değildir. HGS ve OGS takılı tüm araçların geçiş hakkı vardır. Uyarı yazımızın temel sebebi; bünyemizde bulunan 6 bin 547 emniyet aracının geçişlerinin görev dâhilinde yapılıp, görev dışı geçişlerin engellenmesi ve kamu kaynaklarının verimli kullanılmasının sağlanmasıdır.”

Yavuz Sultan Selim Köprüsü geçiş ücreti ne kadar?

  • Otomobil : 10 TL (3 dolar)
  • Ağır Vasıta : 14 TL (4 dolar)
  • Otoyol Km başı : 27 kuruş (0.8 dolar)

Osmangazi Köprüsü geçiş ücreti ne kadar?

1’inci sınıf araçlar (motosiklet, otomobil, kamyonet, minibüs, arazi taşıtı vb.) Osmangazi Köprüsü’nden geçerken 88.75 TL + 10 TL otoyol ücreti.

Kaçak geçiş cezası ne kadar?


Ücretli köprüler ve otoyollardan geçiş ücreti ödemeden giriş-çıkış yaptığı mesafeye ait geçiş ücretinin 10 katı tutarında idari para cezası veriliyor.

EKK kararları açıklandı: 250 milyar TL kredi hacmi oluşturulacak