Hafize Şule Albayrak: Laikçiler ile IŞİD birbirine benziyor

Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın abisi Serhat Albayrak’ın eşi ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hafize Şule Albayrak’ın, Star gazetesinde yazdığı “Laikçi misyonerler ile DEAŞ’çı vaizlerin benzerliği üzerine”  başlıklı yazı, Marmara Üniversitesinin resmi Facebook hesabında da paylaşıldı. Laiklik savunucuları ile IŞİD arasında karşılaştırma yapan yazı, tepkiler üzerine kaldırıldı.

Hafize Şule Albayrak: Laikçiler ile IŞİD birbirine benziyor

Laiklik savunucularına “laikçi misyonerler” denildi

Star gazetesindeki yazıda, laikliği savunanlar ile IŞİD arasında bir benzerlik kuruluyor, laikliği savunanlar “laikçi misyonler” diye tanımlanarak hedef gösteriliyor. Son haftalarda laiklik savunusu konusunda çalışma yapanlara ilişkin değinilerin de yer aldığı yazıda şöyle denildi:

“Ancak son günlerde üniversitelerde, kahvehanelerde ve insanların toplu halde bulundukları yerlerde ortaya çıkan laikçi misyonerlerin insanları dinlemeye zorladıkları vaazları ve buna yönelik ana akım medyada sergilenen destekleyici tutum ‘Acaba dini haklara yönelik geçmişteki baskı ve reddetme politikaları günün birinde yeniden gündeme gelebilir mi?’ sorusunu akıllara getirmektedir.”

“Laikçi misyonerler ile IŞİD’li vaizler” benzetmesi

Laikliği savunmak ile İŞİD’in yöntemleri arasında bağlantı kurmayı deneyen, oldukça saldırgan bir üslupla laikliği savunanlara “laikçi misyonler” denilen, “dini haklara baskı” gibi zorlama mağduriyetlere işaret edilen yazının, Marmara Üniversitesinin resmi Facebook sayfasından paylaşılması dikkat çekti.

Yazıda şu ifadelere yer verildi: 

“DEAŞ zihniyeti kendini ne kadar hakikatin sözcüsü sanıyorsa, laikçi misyonerler de aynı şekilde hakikatin kendileriyle birlikte olduğunu varsayar. Laikçilik de DEAŞ’çılık da topluma yönelen yüzü bakımından yıkıcıdır, her ikisi de egemenlik sevdasındadır.”

Marmara Üniversitesi önce paylaştı, sonra sildi

Marmara Üniversitesi önce paylaştı, sonra sildi

Söz konusu köşe yazısının hangi gerekçeyle sayfa üzerinden paylaşıldığı bilinmezken, okulun Facebook sayfasında daha önce başka herhangi akademisyenin bir yazısının paylaşılmamış olması dikkat çekti. Yaklaşık 3 saat sayfada kalan bu paylaşım, oluşan tepkiler üzerine okulun Facebook sayfasından kaldırıldı. (Kaynak: Solhaber)

Ak Parti ilk dört madde değişebilir dedi MHP tepki gösterdi