Meral Akşener MHP’ye dönmek için Anayasa Mahkemesi’ne gitti

Meral Akşener MHP’den, Aylin Nazlıaka CHP’den ihraç edildi. Her iki isim de mahkemeye başvurup, ihraçların iptalini istedi. Ancak mahkemeler reddedince son çare Anayasa Mahkemesi (AYM) oldu.

Meral Akşener MHP'ye dönmek için Anayasa Mahkemesi'ne gitti

Meral Akşener önceki gün ihraç karannın iptali ve partiye dönmek için AYM’ye başvurdu. Bireysel başvuru hakkını kullanan Akşener, 6 sayfalık bir dilekçeyle ihraç kararının kaldırılmasını talep etti.

Akşener’in avukatı Feridun Bahşi tarafından verilen itiraz dilekçesinde “Anayasanın 38. maddesinde belirtilen adil yargılanma hakkı ve 36. maddesinde belirtilen savunma hakkımız hem mahkemece verilen hüküm doğrultusunda hem de MHP disiplin kurulunca ihlal edildiği kanaatinde olduğumuz için Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkımıza dayanarak işbu dilekçeyi sunuyoruz” dedi.


Nazlıaka da harekete geçti

Nazlıaka da CHP’ye dönüş için AYM’ye gidiyor. Sözcü’nün haberine göre, Nazlıaka, şunları söyledi: “Mahkeme sürecinde üç ayrı üniversiteden belirlenen üç öğretim üyesi, ‘CHP’den haksız şekilde ihraç edildiği ve bir an önce CHP’deki görevlerine dönmesi gerektiği’ yönünde bilirkişi raporu hazırladı. Buna rağmen mahkeme reddetti. Madem reddedecekti, neden bilirkişi raporu istendi? Anayasa Mahkemesi’ne başvuruyorum. CHP’ye olan bağım üyelik formuyla tanımlanmayacak kadar güçlüdür. Yakamda rozetimi, gönlümde 6 ok ilkelerine bağlığımı hep korudum, korumaya devam edeceğim.”


Bağımsız Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, geçtiğimiz hafta da Meclis Genel Kurulunda anayasa değişikliği görüşmeleri devam ederken kendisini kürsüdeki mikrofona kelepçelemişti.

Meral Akşener MHP'ye dönmek için Anayasa Mahkemesi'ne gittiAKP’li kadın milletvekilleri kelepçeyi açmaya çalıştığı sırada çıkan kavgada CHP’li Şafak Pavey ile HDP’li Meclis başkanvekili Pervin Buldan ve AKP’li Gökçen Erdoğan Enç yaralanmıştı. Aylin Nazlıaka, kendisine AKP’li Gökçen Erdoğan Enç ve AKP Grup Başkanvekili İlknur İnceöz’ün kendisini darp ettiği iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu.

Meral Akşener MHP'ye dönmek için Anayasa Mahkemesi'ne gitti
Aylin Nazlıaka savcılığa giderek suç duyurusunda bulundu (DHA/Arşiv)

AKP’li kadın milletvekillerinin tümünden şikayetçi olan Nazlıaka’nın savcılığa verdiği suç duyurusunda “Yapılan saldırı sonrası yaşanan arbedede, Anayasa değişikliğine muhalif olan farklı partilere üye kadın milletvekilinin de yaralanması, üzerime gelen kalabalığın amacının, kürsüdeki kelepçeyi çözmek ve eylemime son vermek değil, muhalif görüş ve fikirleri fiziksel şiddet kullanarak susturmaya çalışması olduğu çok açıktır. Bu saldırıya ilişkin CD görüntüleri ve TBMM tutanakları ekte sunulmaktadır” ifadeleri yer almıştı. (DHA)

Video: Meclis’te kadın milletvekilleri birbirine girdi

Meral Akşener: MHP tabanı başkanlığa hayır diyor