Sebzeleri doğru mu pişiriyorsunuz?

Siz de sağlıklı beslenme menüsünün en önemlilerinden birisi olan sebzeleri yanlış mı pişiriyorsunuz yoksa? Hem de kış aylarında ıspanak, pırasa, lahana, brokoli, karnabahar gibi besin değeri en yüksek en lezzetli sebzelerimiz çıkmışken, hemen inceleyelim o zaman nerede yanlış yapıyoruz.

Sebzeleri doğru pişirme yöntemleri neler? Ispanak, pırasa, lahana, brokoli, karnabahar gibi besin değeri yüksek sebzeler nasıl pişirilmeli?

Sebzelerinizi buğuda ve buharda pişirmek yerine yağda mı kızartıyorsunuz?

Kızartılmış yağ hem kendi içerisindeki hem de besin içerisindeki serbest radikalleri açığa çıkartır. Böylece kanserojen etki ortaya çıkarır.

Buharda pişmiş sebzelerin üzerine zeytinyağı eklemek içerisindeki A, D, E, K vitaminlerinin vücut tarafından emilimini sağlamaktadır. Sebze yemeklerini zeytinyağlı yapmak sağlıklıdır ancak yağ miktarına dikkat! 1 kilo sebze yemeğine 2-3 yemek kaşığı zeytinyağı yeterlidir.


Sebzeleri pişirirken soda/maden suyu eklemek, salatalara limon veya sirke ekleyerek bekletmek A ve C vitamini değerini azaltır.

Kabuğu haşlanabilen sebzeler iyice yıkadıktan sonra kabuğuyla birlikte haşlanırsa besin değeri korunmuş olur.

Salatayı sofraya koyarken sirke ve limon sosu dökülmelidir. Çünkü üzerinde bu soslarla uzun süre bekletilen salatalardaki A ve C vitamini oldukça kayba uğramaktadır.

Tencere kapağı açık mı kapalı mı pişirilmeli?

Sebze yemeklerine çok yüksek ısıda pişirme uygulanmamalıdır. Yüksek ateş sebzenin vitaminlerini öldürür ya da yoğun kayıplara sebep olur. Sebze pişerken besin öğesi kaybı olmasın diye tencerenin kapağı sık sık açılmamalıdır.

Sebze yemeklerini mümkün olduğunca tekrar ısıtmaktan kaçınmak gerekir. Tekrar tekrar ısıtılan yemeklerde bakteri çoğalması artmakta ve besin değeri azalmaktadır.

Taze sebzeler doğranırken çok ince bir bıçak kullanılarak ince soyulmalı ve az tahrip edilmelidir. Çünkü sebzelerde bulunan A ve C vitaminleri sebze dokusu hasar gördükçe azalmaktadır. Sebzeleri elimizle parçalamak da iyi bir yöntem olabilir.

Sebzelerin en az kayıpla pişmesini istiyorsak ince ve küçük şekilde doğrayarak 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile soteleme işlemi yapılabilir. Ancak besinin öz suyunu kaybetmemesi için sebzeleri pişene kadar sürekli karıştırmalıyız. Eğer yağ eklemeden hazırlamak istiyorsanız yanmayan teflon tavaları kullanabilirsiniz.


Sebzeleri bu yöntemlerle pişirdikten sonra porsiyon kontrolü yaparak tüketebilirsiniz, afiyet olsun.

Hangi sebzeler hangi hastalıklara iyi geliyor?

Lezzetli meyve ve sebzeler nasıl seçilmeli?