Lezzetli meyve ve sebzeler nasıl seçilmeli?

Artık anne ve babalarımızın pazar ya da marketteyken kullandığı sırları öğrenme ve mutfaktaki becerimizle daha da gururlanma vakti geldi. Öneriler ile karpuzu kavunu uzun uzun koklayan, domatesi portakalı eliyle tartan, gerektiğinde eriği yere atıp kontrol eden bilinçli bir nesil yetişiyor!

Lezzetli meyve ve sebzeler nasıl seçilmeli?

“Nerede o eski şeftaliler, domatesler” diyenlerdenseniz, meyve sebzenin iyisini nasıl seçeceğinizi bilmiyor olabilirsiniz. Demek ki artık, annelerimizin babalarımızın onca yıllık deneyimlerini öğrenme ve alışverişte bir uzman olma vakti geldi. Yemek.com, en kaliteli, en taze ve leziz meyve ve sebzeleri nasıl seçeceğimizin sırlarını derledi. Bu sırlara kulak verdiğimizde hem o kadar para verip aldığımız sebze ve meyveler çöpe gitmeyecek hem de mutfağa daha da büyük bir gururla gireceğiz.

Lezzetli meyve ve sebzeler nasıl seçilmeli?

İlk kural, küçük olanı tercih etmek

Kuralların ilki her zaman küçüğü tercih etmek. Böylece hem hormonlu meyve sebze alma ihtimalini düşürmüş hem de daha lezzetli olanlardan seçmiş olursunuz. Tabii hakiki Çanakkale domatesi ya da Diyarbakır karpuzu almıyorsanız…


Daha ağır meyveler daha sulu olur

Meyve seçiminde ne kadar kusursuz gözüktüğüne değil ağırlığına dikkat etmek lazım. Kabuğunun çatlaklarla dolu olması her zaman kötüye işaret değil; bu meyvenin kabuğu çatlatacak kadar fazla sulu olduğunu gösteriyor. Örneğin nar seçerken hem ağır olmasına hem de renginin parlaklığına dikkat etmeli.

Ne kadar olgun olduğunu kokusu ele verir

Büyüklerimiz boşuna “Bu kavun değil ki koklayıp da alasın” dememişler. Bir meyvenin ne kadar olgun olduğunu anlayabilmek için altını koklamaktan çekinmeyin. Eğer iyi bir meyveyse güçlü bir koku yayacaktır.

İyi erik düşünce karpuz gibi çatlar

Yeşil eriğin sert olanları kaliteli ve lezzetlidir. Yere attığınızda çatlıyorsa bilin ki o en iyisidir. Parlak rengi de iyi eriğin işaretidir.

Şeftali göründüğünden daha ağır hissettirmeli

Şeftali küçük olsa bile göründüğünden daha ağırsa, bu meyvenin sulu olduğunun ve olgunlaştığının bir işareti. Alıp eve gittiğinizde çekirdeği şeftaliden kolaylıkla ayrılıyorsa doğru bir seçim yapmışsınız demektir. Kayısının da iyisi sert, rengi kızarık ve ele alındığında ağır olandır.

Karpuz ağır ve ayna gibi parlak olmalı

Kelek karpuz derdine son vermek için ellerinizi kullanın! Ağır, oturaklı, ayna gibi parlak kabuklara sahipse, o doğru karpuzdur. Sararmış ise güneşte çok durmuştur ve çürümektedir. Ayrıca hormonlu karpuzlarda ciddi bir nişasta kokusu alırsınız. Yine koklamayı ihmal etmeyin.


Kavun bu, koklayıp ve tartarak alacaksın

Ağırlık ve koku konusu kavunda da karpuzla aynı. Fakat kavun ile karpuzun farkı; kavunun karpuzun aksine bekledikçe ağırlaşması ve tadının güzelleşmesi. Aklınızda olsun.

Çileklerin iri olanı makbuldür

Çileğin şu an tam da mevsimi. Olgunlaşmamış çileği sert olmasından anlayabilirsiniz. Çileğin güneşte az duranı ve iri olanı makbul. Yapışık olmayanları tercih etmekte de fayda var.

Domatesin iyisi ağır, kırmızı ve ince kabuklu olur

Olgun ve iyi domatesi tepe kısmının çevresinde hafif yeşil çizgiler olmasından ayırt edebilirsiniz. Yuvarlak şeklini bozan sivri çıkıntılar varsa ve içi fazlaca boşsa hormonlu bir domatesi elinizde tutuyor olabilirsiniz.

Salatalığın sapı yeşil olanı tazedir

Salatalığın boyu büyüdükçe içi yumuşar ve tatsızlaşır. Şekilsiz, bir ucu kalın, bir ucu ince salatalıkların içi sünger gibi çıkar. Tazeliğini ise sapının yeşilliği ele verir.

Soğan sert ve kokusuz olmalı

Konu soğan olunca, koku prensibi değişiyor. Burada en az kokanı bulmak gerekiyor. Soğanın sert bir kokuya sahip olması onun çoktan filizlendiğini işaret eder ve bu da daha az sıkı ve daha az çıtır çıtır olduğunu gösterir.

Portakalın ince kabuklu ve parlak olanını seçmeli

Portakal alırken onları hafifçe sıkmaktan çekinmeyin. Büyüklüklerine göre ağır olan portakalların iyi çıkma olasılığı daha yüksek. Kuru ve hafif gözüküyorlarsa ise yeterince sulu olmamaları muhtemel.

Patates tazeyse tırnakla kolayca soyulur


Patatesin taze olup olmadığını anlamak için baş parmağınızla patatesin kabuğuna hafif bir baskı yapın, kabuğu kolayca sıyrılıyorsa ve içi sarıysa tazedir. Ayrıca aşırı gübre ve hormon kullanılan patatesler şekilsiz ve yumruları birbirine yapışıktır. Filizlenmiş patatesleri almamaya da dikkat edin.


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.