Tüberküloz (verem) belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıldır?

İnsanların sağlığı için en tehlikeli hastalıklardan biri de veremdir. Verem hastalığına halk arasında ince hastalık, tıp dilinde tüberküloz denir.

Tüberküloz (verem) belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıldır?

04 – 10 Ocak Verem Haftası nedeniyle bilgi veren, Okan Üniversitesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bahadır Üskül; “Tüberküloz (Verem), Mycobacterium tuberculosis complex denilen bir grup bakteriden oluşan ve solunum yoluyla insandan insana bulaşan bir hastalıktır. Tüberküloz asıl olarak akciğerlerde yerleşen, fakat kan ve lenf yoluyla tüm vücuda dağılabilen ve başka organları da (beyin, kemik, lenf bezi, akciğer zarı gibi…) tutabilen bir hastalıktır” dedi.

Dr. Üskül; Tüberküloz bakterisinin en önemli bulaştırma kaynağı, tedavi görmemiş akciğer tüberkülozu olan hastalardır. Bu hastaların öksürmesi, konuşması veya hapşırması ile bakteriler ortama saçılır ve havada uzun süre canlı kalırlar. Bu bakteriler solunarak sağlıklı kişilerin akciğerlerine ulaşırlar ve tüberküloz enfeksiyonunu başlatırlar.


Aynı evde kalabalık yaşam koşulları bulaşma riskini artırıyor!

Tüberküloz bakterisi grip, nezle, kışın sık görülen viral hastalıklar gibi kolaylıkla bulaşmaz. Tedavisiz, aktif akciğer tüberkülozu olan kişilerle uzun süre kapalı bir yerde birlikte yaşanırsa hastalığın bulaşma olasılığı artar.

Bu nedenle hastalık genellikle aynı evde birlikte oturanlara, yakın arkadaşlara ya da işyeri arkadaşlarına bulaşır. Bulaşma için genellikle tüberkülozlu bir kişi ile belirli süre birlikte yaşamak gereklidir. Aynı evde kalabalık yaşam koşulları bulaşma riskini arttırmaktadır. Hastanın kaşık, çatal, tabak, bardak, giysi gibi eşyaları ile bulaşma olmaz.

Asla öksürük deyip geçmeyin!

Tüberküloz (verem) belirtileri nelerdir?

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bahadır Üskül; Tüberkülozun en sık görülen belirtileri on beş günden uzun süren öksürük, balgam çıkarma, hafif ateş, özellikle geceleri olan terleme, iştahsızlık, zayıflama, halsizlik, balgamla karışık veya tek başına kan tükürmedir.


Belirtiler genellikle hafif başlar ve yavaş yavaş ilerler. Tüberküloz için tarih boyunca “sinsi hastalık” “ince hastalık” gibi isimler verilmesinin nedeni budur. Birçok hasta doktora başvurmakta gecikebilmektedir. Bazıları da özellikle öksürük şikayetini sigara ya da başka bir nedene bağlarlar ve doktora başvurmazlar. Bu durum yanlış teşhis ve yanlış tedavilere yol açabilir.

Teşhis ve tedavideki gecikmeler hastalığın ölüme yol açacak derecede ilerlemesine yol açabilir. Açıklaması yaptı.

Tüberküloz tedavisinde en önemli kalkan ilaçlar!

Dr. Üskül; Tüberküloz tedavisinde ilaçların düzenli ve yeterli süre kullanımı çok önemlidir. İstirahat, beslenme ve hava değişimi gibi unsurların tüberküloz tedavisinde çok önemli yeri olmadığı gösterilmiştir. Tüberküloz tedavisindeki en önemli unsur ilaçların doğru şekilde, yeterli süre ve kesintisiz olarak kullanılmasıdır.


Tüberküloz, bugün dünyada en çok ölüme yol açan bulaşıcı hastalıktır. Yılda 8,5 milyon insan bu hastalığa yakalanırken iki milyonu ölmektedir. Tüberküloz hastalığının ve tüberkülozdan ölümlerin çok büyük çoğunluğu az ve orta gelişmiş ülkelerde görülmektedir. Önleminizi alın, hastalıklardan korunun” açıklamasını yaptı.

İnatçı öksürük başka hastalıkların mı habercisi?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.