Video: Mustafa Balbay’ın Cinali Yıldırım demesi

Meclis Genel Kurulu’nda konuşan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay’ın Başbakan Binali Yıldırım için “Cinali Yıldırım” demesi tansiyonu yükseltti. AKP milletvekilleri masalara vurarak Balbay’ı protesto etti. Meclis’te oturuma ara verilmesinin ardından milletvekilleri arasında itiş kakış yaşandı.

İlk tur oylama sonuçlandı

Partili Cumhurbaşkanlığı veya Başkanlık Sistemi’ni öngören anayasa değişikliği ilk tur oylamasında maddelere geçilmesi için oylama tamamlandı. 338 kabul, 134 ret, 2 çekimser ve 5 boş oy kullanıldı.

338 oyla kabul edilen anayasa değişikliği teklifinin maddelerinin görüşülmesine geçildi. Ak Parti’li milletvekillerinin gizli oylama olmasına rağmen oylarını açık kullanması ve göstermesi dikkat çekti.


Anayasa değişikliği teklifi ilk tur oylaması sonuçları

Meclis Genel Kurulu başkanlık sistemine ilişkin anayasa değişiklik paketini görüşmeye başladı. Bu bölümde tüm partiler tek tek söz aldı. Ardından maddelere geçildi. İlk tur oylamada her maddenin görüşülmesi tamamlanarak o madde için gizli oylama yapılacak. İlk tur oylama bir anlamda Meclis Genel Kurulu’nun nabzının tutulması anlamına geliyor.


İki tur oylama yapılacak

Bu aşamada tüm maddelerin alacağı oy dikkatle izlenecek. Zira teklifin yürütme, yürürlük maddelerinin dahi 330 sınırını aşması önemli. Tüm maddeler üzerinde görüşmeler tamamlanıp her biri oylandıktan sonra sıra tasarı metninin tamamı üzerinde oylamaya gelecek ve metnin tamamı için yine gizli oylama yapılacak. Bu aşamaya birinci hafta sonunda gelinmesi bekleniyor. Daha sonra görüşmelere 48 saat ara verilip ikinci tura geçilecek. Zira, Anayasa değişikliklerinin iki tur oylamayla yapılması gerekiyor.

anayasa değişikliği ilk tur oylaması 338 kabul cinali yıldırım

Kritik oylama ikinci tur olacak


İkinci turda, bir maddede değişiklik yapılacaksa, yani önerge verilmişse o madde okunacak ve görüşülecek. Üzerinde önerge verilmeyen maddeler için ise direk oylamaya gidilecek. Her madde için yeniden gizli oylama yapılacak. İkinci turda 330’u geçemeyen madde olursa referandum yolu kapanacak. Her maddenin en az 330 oyu alması durumunda bu kez metnin tamamı yeniden yine gizli olarak oylanacak. Bu yüzden ikinci turda alınacak oylar çok önemli. Anayasa değişikliğinin kaderi de bu aşamada belirlenecek.

Anayasa değişikliğine ilişkin kanunun referandumu, Cumhurbaşkanının onaylamasının üzerinden 60 gün geçtikten sonra yapılabiliyor. Bu durumda, anayasa değişikliği maddeleri Meclis’ten geçerse referandumun önümüzdeki Nisan ayı içerisinde yapılması bekleniyor.

Anayasa değişikliği teklifi ilk tur oylaması sonuçları