Fasih İnal: Ekonomi basınının duayeni

Bugün, Türk basınına 55 yıl boyunca hizmet veren ekonomi basının duayeni Fasih İnal’ın 19’uncu ölüm yıl dönümü…

Fasih İnal: Ekonomi basınının duayeni

16 Şubat 1998 günü hayata gözlerini yuman gazeteci Fasih İnal, Türkiye’deki ilk ekonomi muhabiriydi. 1940 yılında İstanbul Gazetecilik Enstitüsü’nden mezun olduktan sonra, 1943 yılında Vatan Gazetesi’nde gazeteciliğe başladı. 1998’de vefat edene kadar Aralıksız 55 yıl boyuna gazetecilik mesleğini bırakmadı. Vatan’dan sonra Son Posta, Tan, Yeni Sabah, Memleket, İstanbul Ekspres, Milliyet, Cumhuriyet, İzmir Ticaret, İstanbul Postası, Tercüman ve Dünya gazetelerinde çalıştı.

Nail Güreli: Gazetecilik mesleğinin Fasih İnal’lara ihtiyacı var

Türkiye’de ekonomi gazeteciliğin duayeni olarak kabul edilen Fasih İnal için ilk tören en son çalıştığı Dünya Gazetesi’nde yapılmıştı. Daha sonra ise İnal için Gazeteciler Cemiyeti’nde bir tören düzenlendi.


Törende konuşan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nail Güreli, Fasih İnal’ın “gazetecilik mesleğinin duayenlerinden ve ekonomi gazeteciliğinin öncülerinden biri olduğunu, başarılı meslek yaşantısını ise Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden aldığı ödüllerle taçlandıran bir basın emekçisi olduğunu ve aynı zamanda eslek anlayışı ve çalışkanlığıyla örnek bir insan olduğunu belirtmiş, gazetecilik mesleğinin ise Fasih İnal’lara ihtiyacı olduğunu söylemişti.

İnal, 1960 yılında “Yılın Gazetecisi Ödülü”ne layık görülmüştü.

Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü

Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü, Türkiye’de gazetecilik alanında elli yılını dolduran aktif gazetecilere, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından verilen ödüldür.

Ödül yönetmeliğine göre 70 yaşından büyük ve kıdemi 50 yılı aşkın gazeteciler, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu tarafından belirlenerek ödül özel jürisine sunulur. Özel jüri gerekli inceleme ve değerlendirme işlemini tamamladıktan sonra oylamaya geçer. Ödül adayının altı oy alması gereklidir. Oyların eşitliği durumunda yaşça büyük olan aday ödülü kazanmış sayılır. Yaş eşitliğinde ise meslek kıdemi dikkate alınır. Ödül her yıl en çok yedi gazeteciye verilir.


Fasih İnal da 1994 yılı Kasım ayında “Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü”ne hak kazanan gazeteciler arasındaydı.

Doğan Medya Grubu’nda referandum depremi

Metin Göktepe’nin manevi babası: Nail Güreli


1993 yılında Ankara’da doğdu. Süleyman Demirel Üniversitesi Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünde ön lisans; Akdeniz Üniversitesi Gazetecilik bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Akabinde Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Gazetecilik Ana Bilim Dalı'nda “Dijitalleşen Medya ve Yarattığı Yeni Şiddet Alanı: Dijital Şiddet” başlıklı tezini tamamlayarak yüksek lisans programından mezun oldu. Şu an hâlihazırda doktora eğitimi için hazırlanmaktadır.