Sperm yoğunluğu artık akıllı telefon ile ölçülebilecek

Akıllı telefon ile test yaparak evde sperm yoğunluğu ölçmek mümkün olacak. Test için hazırlanan kitte toplama kabı, örneği sıvılaştıran bir çeşit pudra, plastik pipet gibi malzemeler var.

akıllı telefon sperm yoğunluğu sayısı yo clip

Yo Clip sperm yoğunluğu ölçer telefon

Los Angeles kökenli Medical Electronic Systems şirketi tarafından geliştirilen testle evde sperm yoğunluğu ölçmek mümkün olacak. Test için hazırlanan kitte toplama kabı, örneği sıvılaştıran bir çeşit pudra, plastik pipet gibi malzemeler var.

CNN Türk’ün haberine göre bilim insanları cep telefonu ile erkeklerin sperm yoğunluğunu ölçebilen bir kit geliştirdi. Test, cep telefonlarının kamerasını bir mikroskopa dönüştürüyor ve sperm yoğunluğunu ölçebiliyor. Los Angeles kökenli Medical Electronic Systems şirketi tarafından geliştirilen teste YO Clip evde sperm testi ismi verildi.


yo clip sperm yoğunluğu ölçer cihaz medical electronic systems
YO Clip sperm yoğunluğu ölçer cihaz

Bu akıllı telefon birkaç dakikada test sonucunu gösteriyor

Bu test sayesinde doktora gitmekten çekinen erkeklerin sperm yoğunluğunu öğrenmesi ve daha erken tedaviye başvurması hedefleniyor. Test için hazırlanan kitin içinde örnek toplama kabı, örneği sıvılaştıran bir çeşit pudra, plastik pipet gibi malzemeler bulunuyor.

Pudra, plastik pipet gibi malzemeler bulunan kitin fiyatı ise 50 dolar. Sperm örnekleri bir kapta toplandıktan sonra özel bir pudra içine ekleniyor ve 10 – 15 saniye kadar karıştırılıyor.
Görüntüler kaydedildikten birkaç dakika sonra sperm yoğunluğu sayılıyor ve sonuç telefon ekranında görünüyor. Sperm testi, Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi Başkanlığı FDA tarafından da onaylandı. Kısırlık problemi yaşayan çiftlerin yüzde 40’ında neden erkeklerin sperm yoğunluğu veya kalitesi olabiliyor.

Sperm hakkında 10 ilginç gerçek

Sperm hakkında 10 ilginç gerçek

1- Spermler erkeklerin testislerinde üretilir ve her bir spermin olgunlaşması için 10 hafta gereklidir.

2- Olgun spermler ‘büyük gün’ için 2 hafta bekleyebilir. O zamana kadar ise epididmis denilen bölümde dururlar.

3- Eğer sperm boşalma ile dışarı atılmazsa kırılır ve vücut tarafından emilir.


4- Meninin sadece yüzde 10’u sperm içerir. Geri kalan kısmı ise enzimler, C vitamini, kalsiyum, protein, sodyum, çinko, sitrik asit, fruktoz şekeri içerir. Bütün bu bileşenler spermin hayatta kalmasına yardımcı olan şeylerdir.

5- Sağlıklı erkekler günde 70-150 milyon arası sperm üretir ancak boşaldıkları zaman bunun üç katı kadar kaybedebilirler.

6- Erkekler her ejakülasyonda (boşalma) 1-2 çay kaşığı kadar meni üretir. Tahrik derecesine göre ilk boşalmada 1 çorba kaşığını da geçebilir. Bir erkek hayatı boyunca ortalama 7200 kere boşalır ve 53 litre sperm üretir.

7- Erkekler her gün milyonlarca yeni sperm üretirken bunların tamamının olgunlaşması ortalama 2-3 ayı alabilir.

8- Spermlerin çoğu kadın vücudunda yaklaşık 72 saat yaşayabilir. Ancak doğru koşullarda 5 ile 7 gün arasında da canlı kalabilir.

9- Anormal sperm diye bir şey vardır ve bu iki kafalı, kısa kuyruklu, küçük kafalı, büyük kafalı olabilir.


10- Ayrıca spermlerin de cinsiyeti vardır. Dişi spermler daha yavaş ama daha güçlüyken, erkek spermler daha hızlı ama zayıftır.

Akıllı seks robotları RealDoll imzasıyla satışa çıkıyor!

Yılların değişmeyen sorusu: Kaç cm olmalı?