Trump’tan Beyaz Saray muhabirlerine ambargo

Donald Trump, yalan haber yaptıktıları gerekçesiyle aralarında BBC, New York Times ve CNN’in de bulunduğu dünyaca ünlü medya kuruluşlarının Beyaz Saray muhabirlerine ambargo uyguladı.

Trump, yalan haber yaptıktıları gerekçesiyle BBC, New York Times ve CNN gibi dünyaca ünlü medya kuruluşlarına ambargo uyguladı.

Bugün düzenleneceği duyurulan Beyaz Saray sözcüsü Sean Spicer’ın olağan basın toplantısına giden bazı muhabirler, basın toplantısının yapılacağı salonun kapısından içeri alınmadı. Basın toplantısına alınmayan yayın organları arasında, CNN, New York Times, Politico, BBC, Los Angeles Times, Buzzfeed ve The Times da var.

Beyaz Saray’ın bu kararına tepki olarak, içeriye girmesine izin verilen bazı yayın organlarının temsilcileri, uygulamayı protesto etmek için toplantıya katılmadı. The Associated Press ve Time, karara tepki olarak basın toplantısına girmeyen yayın organları.


Beyaz Saray Muhabirleri Derneği Başkanı Jeff Mason yaptığı açıklamada, uygulamayı şiddetle kınadıklarını, özgür basın ve şeffaf yönetimin, ABD’nin vazgeçilmez ilkeleri olduğunu söyledi.

Seçim döneminde engelli bir gazeteci ile dalga geçtiği için eleştiren Trump, başkan olarak seçilmesinin ardından düzenlediği basın toplantılarında CNN gibi bazı medya kuruluşlarının muhabirlerinin sorularını yanıtlamamıştı.

CNN muhabirine soru sordurmamıştı

Donald Trump, seçimin ardından düzenlediği ilk basın toplantısında, hakkındaki istihbarat raporları ile ilgili soru yağmuruna tutulmuştu. Trump, toplantı esnasında medya kuruluşlarını parmak göstererek Buzzfeed ve CNN’i eleştirmiş, CNN muhabirinin soru sormasına izin vermemişti.


CNN muhabirine, “Sen uydurma habersin, kabalaşma” diyen Trump, basın toplantısı boyunca “uydurma haberler” konusundaki tepkilerini birkaç kez tekrarlamıştı. CNN temsilcisinin söz alma girişimlerini reddeden Donald Trump, gazetecinin “Burada bize yönelik birtakım iddialarda bulunuyor ancak bana söz vermiyorsunuz” sözleri üzerine “Sen uydurma habersin. Kabalaşma.” demişti.

Makam aracıyla en çok yol yapan 10 milletvekili