Güzellik salonlarında doktorsuz yapılan estetik uygulamalarına dikkat

Genç ve bakımlı görünmede en az ameliyat kadar etkili sonuçları olan medikal estetik uygulamalarının, doktor kontrolünde yapılmadığında geri dönüşü olmayan cilt sorunlarına neden olduğu belirtildi.

Güzellik salonlarında doktorsuz yapılan estetik uygulamalarına dikkat!

İstanbul Estetist Polikliniği doktorlarından Dilay Yılmaz Demiryontar, sayıları her geçen gün artan güzellik salonlarında, doktor denetimi ve yeterli steril koşullar sağlanmadan yapılan medikal estetik uygulamalarının kişinin tüm hayatını etkileyen kalıcı hasarlara neden olduğunu açıkladı.

Her daim bakımlı görünmek isteyen kadın ve erkeklerin estetik ihtiyaçlarını karşılamada ameliyatsız ve acısız çözüm sunan medikal estetik uygulamaları, günümüzde en çok tercih edilen yöntemler arasında yer alıyor.


Medikal uygulamalara yönelik ilginin artması ile birlikte, bu işlemleri yapan yerlerin sayısında azımsanamayacak derecede artış gözlemleniyor.

Medikal Estetik Hekimi Dr. Dilay Yılmaz Demiryontar, hekim denetiminde gerçekleştirilmeyen medikal estetik müdahalelerinin tehlike saçtığını ve geri dönüşü olmayan ciltte kalıcı hasarlara neden olduğunu belirtti.


Demiryontar, lazer epilasyon da dahil tüm medikal estetik uygulamalarının hekimlerin gözetimi dahilinde, gerekli donanıma sahip merkezlerde yapılması gerektiğini vurguladı.

Medikal estetik uygulamaları yalnızca hekimler tarafından yapılabilir.

Önemli olanın uygulama yapılan kişinin yani “hastanın” güvenliği ve sağlığı olduğunun altını çizen Demiryontar, “Anatomiyi, fizyolojiyi bilmeden, hekim olmayan kişiler, güzellik salonları ve kuaförler açarak medikal estetik uygulamaları yapıyorlar. Tıp eğitimi almamış, hekimlik bilgisi olmayan kişiler medikal estetik yapamazlar. Tıp eğitiminin yanında bu alanda da eğitim almış, bilgi ve birikimlere sahip hekimlerce yapılmalıdır.”dedi.

Doğru medikal estetik uygulamaları merkezini nasıl buluruz?

Güzellik salonları

Kötü sonuçlarla karşılaşmak istemeyenler için bir medikal estetik polikliniğinde olması gerekenler hakkında tavsiyeler veren Medikal Estetik Hekimi Dr. Dilay Yılmaz Demiryontar;


“Öncelikli şart, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı bir kurum olması, lazer epilasyon da dahil tüm işlemlerin hekim denetiminde yapılması, steril malzemelerle kişiye özel kullanıma ve hijyene mutlaka önem verilmesi, son teknoloji içeren, profesyonel aletlerin kullanılması, çalışanların alanında uzman, tecrübeli ve sürekli eğitim alabilecek nitelik ve becerilere sahip olması (özellikle stajyer çalıştıran yerlere dikkat), son olarak hekimin güven veren, samimi, sıcak, ihtiyacı doğru belirleyen, işinde uzun yıllar tecrübe edinmiş, hasta portföyü geniş bir yelpazeye sahip, hasta memnuniyeti yüksek bir hekim olmasına dikkat edilmesi gerekiyor.” açıklamalarında bulundu.

‘Güzellik’ her yaşta mümkün! Yaş gruplarına göre estetik tüyoları


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.