Marie Tussaud: Balmumunda can bulan efsaneler!

Marie Tussaud Londra’da dünyaca ünlü kişilerin balmu­mu heykellerinin sergilendiği Madame Tussaud Müzesi’nin kurucusudur.

Marie Tussaud: Balmumunda can bulan efsaneler!

Maria Tussaud 1761 yılında Strazburg, Fransa’da Marie Grosholtz olarak doğdu. Annesi, balmumu konusunda uzman olan Dr.Philippe Curtius evinde-Bern, İsviçre’de-hizmetçi olarak çalıştı.

Babası Joseph Grosholtz onun doğumundan kısa bir süre önce öldüğü için, İsviçre’nin Bern kentinde doktor olan amcası Philippe Curtius tarafından yetiştirildi. Daha sonra amcasıyla birlikte Paris’e giderek orada amca­sından balmumundan heykeller yapmayı öğ­rendi.


Tussaud ilk balmumu heykelini ( Voltaire’nin heykelini) 1777 yılında yaptı.

Voltaire

Balmumu heykel sanatında kısa sürede yeteneğini kanıtlayan Tussaud, dönemin bazı ünlü kişilerinin heykellerini yaparak genç yaşta ün kazandı. 1780’de Versailles Sarayı’nda Kral XVI. Louis’nin kız kardeşi Elisabeth’in sanat öğretmeni oldu.

1789’da patlak veren Fransız Devrimi sıra­sında kral yanlısı olduğu gerekçesiyle tutuk­landı. Amcasının uyarısı üzerine Versailles’dan ayrılarak Paris’e döndü.

Marie-Antoinette

Terör Dönemi’nde üç ay hapis yattı. O dönemde giyotinle kesilen kafaların balmumundan modellerini yapmakla görevlendirildi. Bu dönemde mo­delini yaptığı kesik başlar içinde Kral XVI. Louis’nin, Kraliçe Marie-Antoinette’in ve dev­rim önderlerinden Maximilien Robespierre, Georges Jacques Danton ve Jean-Paul Marat’nınki de bulunuyordu.

Bu korkunç dönemin ardından 1791’de amcasının ölümü üzerine onun iki balmumu heykel müzesinin başına geçti.

Atatürk

1795’te mühendis Francois Tussaud’yla ev­lendi. 1795’te evlendiği Maconlu mühendis François Tussaud’dan bir süre sonra ayrıldı.

1802’de, balmumu heykel koleksiyonunu da yanına alarak iki oğluyla birlikte İngiltere’ye gitti. Otuz üç yıl Britanya Adaları’nı dolaştıktan sonra Londra’da, Baker Sokağı’ndaki bir eve yerleşti; orada 1842’ye değin çalışmalarını sürdürdü. (Madame Tussaud Müzesi 1884’te Londra’daki Marylebone Yolu’na taşınmıştır.)

Michael Jackson

Yaşamının geri kalan bölümünü, kendi müzesini açtığı Londra’da geçirdi.  Bugün Tussaud’nun torunları tara­fından işletilen Madame Tussaud Müzesi, Napolyon’dan Michael Jackson’a kadar çok sayıda ünlü kişinin balmumu heykellerinin sergilendiği, dünyanın en ilginç müzelerinden biridir.


Kaynak: www.msxlabs.orgwww.wikipedia.org

Madame Tussauds Balmumu Heykel Müzesi Beyoğlu’nda