Rinoplasti nedir? Güzel bir buruna sahip olmak zor değil!

Rinoplasti ameliyatı, burundaki şekil bozukluklarını düzeltmek için yapılan cerrahi bir işlemdir.

Rinoplasti ameliyatı nedir? Güzel bir buruna sahip olmak zor değil!

Bu ameliyat cerrahın üç boyutlu sanatsal bir değerlendirme ile yeni bir tasarım oluşturmasını gerektirdiği için diğer ameliyatlardan biraz daha farklıdır.

Her hastaya özgü yeni bir planlama ve analiz gerekiyor. Doğumsal ya da edinsel sebeplerle burnunuzda oluşmuş olan estetik ve varsa nefes alma problemleri bu ameliyatla rahatlıkla düzeltilebilir.


Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik cerrahi uzmanı Op. Dr. Özerk Demiralp Rinoplasti hakkında bilgi verdi.

Rinoplasti ameliyatı

Rinoplasti

Plastik cerrahi de yıllardır tartışma konusu olan hasta seçimi, özellikle Rinoplasti ameliyatında burnun lokasyonu da göz önünde bulundurulduğunda oldukça önemli.

Her zaman güzel bir burun yapmak hastayı mutlu etmiyor. Onların beklentilerini, isteklerini dinlemek ve bunları sizin önerilerinizle birleştirmek ameliyatın başarısını arttırıyor.

Kişinin psikolojik olarak bu ameliyata uygunluğunun değerlendirilmesi ve bu ameliyatın hastanın hayatını değil burun görünümünü değiştireceği konusunda hastayla doktorun hemfikirde olması şart.

Yüz hatlarınıza uygun olmayan burnunuz, daha önceden geçirilmiş bir operasyona sekonder şekil bozukluğunuz veya nefes alma probleminiz varsa bu ameliyatı olabilirsiniz.

Estetik burun ameliyatı burun gelişiminin tamamlandığı 18 yaşından sonra yapılabiliyor. İleri derecede nefes alma problemi ve deformite mevcut ise daha erken yaşlarda da bu düzeltmeleri yapmamız gerekebiliyor.

Son yıllarda burun ameliyatlarında cerrahi tekniklerin ve anestezinin gelişimiyle normal yaşama dönüş süresi oldukça kısaldı. Artık eskisi gibi zor çıkan tamponlar yok, ameliyat sonrası ağrı, sızı, morarma fark edilmeyecek kadar az.

Ameliyatsız burun estetiği

İnternet ortamında son günlerde sıkça karşılaştığımız bir konuda ameliyatsız burun estetiği. Bunlara örnek olarak ip ve dolgu uygulamalarını verebiliriz. Okurlarımıza bu yöntemleri, hem komplikasyon riskinin fazla olması hem de geçici bir etki oluşturacağı için önermiyoruz.


Başarılı bir burun estetiğinden sonra alabileceğimiz en güzel sonuç; ameliyat olduğu başkaları tarafından anlaşılmayan, nefes alma problemi giderilmiş, yüz ile orantılı doğal bir burun görünümüdür.

Burun estetiği ameliyatı: Açık ve kapalı teknikler