Kafka’nın ölümsüz eseri Dönüşüm modern yorumuyla tiyatro sahnesinde

Kafka’nın 1915’te yayımlanan Dönüşüm adlı öyküsünün insanın iç dünyasını derinden sarsan biçimi, bu defa Altkat Sanat Tiyatrosu sahnesinde can buluyor.

Kafka'nın ölümsüz eseri "Dönüşüm" modern yorumuyla tiyatro sahnesinde

“Gregor Samsa bir sabah bunaltıcı düşlerden uyandığında, kendini yatağında dev bir böceğe dönüşmüş olarak buldu” cümlesini hepimiz biliriz.

Toplum hızla değişirken insan olmanın ve sistemin insanda yarattığı değişimin gerçekliğini yüzümüze vuran, aynı zamanda gerçeği aramayı, kimlik sorununu, hayatın anlamını, ekonomik sistemin ailede yaşattığı ruhsal sorunları gözler önüne seren Kafka’nın bu önemli eserinin günümüzle örtüşen sarsıcı içeriği performatif bir oyunla öne çıkıyor. 


3 aydır provaları devam eden ve yeni çeviri metni kullanılarak sahnelenecek olan oyunu, metnin tematik bütünlüğünü bozmadan yaklaşık bir saat onbeş dakikalık süreye kısaltarak işe başlamış yönetmen Müge Saut.

Türkiye ve dünyada birçok kez sahnelenen oyunlardan biri olarak bilinen Dönüşüm’ü klasik dram formundan çevirerek, modern bir anlayışla somut bir anlatıma dönüştürmüş. Sahne ve ışık tasarımından da görüldüğü şekilde klasik sahnelemeden farklı olarak, daha ileri işler için tercih ettiği performans biçimini kullanmış. 

Toplumsal çürüme gözler önüne seriliyor 

Dönüşüm

Oyunda Gregor Samsa’yı genç oyuncu Erkan Akbulut canlandırıyor. “Bilgi Üniversitesi, Sahne ve Gösteri Sanatları, Performans Bölümü öğrencisi olan Akbulut, bu rol için en doğru adaydı” diyor yönetmen Müge Saut.

“Bu oyunda toplumsal çürüme ve yozlaşma ile birlikte bireydeki çürümeyi, teknoloji hızı ile birlikte kendinin farkında olmayan insanın neye maruz kaldığını, gerek psikolojik gerek fiziksel deformasyonu gözler önüne seriyoruz. Oyunculuklar ve bir performans sahnesi kurmak oyunun mesajını vermek için önemliydi.” 

Hem yönetip hem oynadığı Dönüşüm’de Müge Saut “İç Ses” olarak sahneye çıkıyor. Diğer rollerde Nevzat Süs ataerkil ailenin babasını canlandırıyor. Aydan Cömert, Bayan Samsa rolünde kadının ailedeki ezilmişliğini gözler önüne seriyor.

Bir meta olarak ailenin çocuklarından Greta’yı uzun yıllardır Türkiye’de yaşayan İtalyan oyuncu Camilla Gavagni Cattaneo canlandırıyor. Müdür – Kiracı rollerindeki Selver Çavuş oyunculuğu ile ailenin çaresizleşmesini derinden hissettiriyor.

Prömiyerini 7 Nisan Cuma günü yapacak ve sezon boyunca sergilenecek oyunun biletleri Altkat Sahne gişesi ve Biletix’den temin edilebilir. 

Kafka

Yazan: Franz Kafka

Uyarlayan: Altkat Sanat

Yöneten: Müge Saut


Çeviri çalışması: Aslıhan Tarkan

Reji asistanı: Ecem Zengin

Afiş desen: Emre Akı

Işık tasarım: Alev Topal

Fotoğraf: Didar Püren Erbek 

Oyuncular:

Dönüşüm

Nevzat SÜS (Bay Samsa)

Aydan CÖMERT (Bayan Samsa)

Camilla GAVAGNİ CATTANEO (Greta)

Erkan AKBULUT (Gregor Samsa)

Selver ÇAVUŞ (Müdür-Kiracı)


Müge SAUT (İç Ses) 

Nisan oyun tarihleri 

  • 7 Nisan Cuma 20.30 (Prömiyer)
  • 8 Nisan Cumartesi 20.30
  • 15 Nisan Cumartesi 20.30
  • 23 Nisan Pazar 17.00
  • 26 Nisan Çarşamba 20.30

Akbank Sanat yakın dönem Romen Sineması’na ev sahipliği yapıyor