Akbank Sanat yakın dönem Romen Sineması’na ev sahipliği yapıyor

Akbank Sanat, 8-29 Nisan 2017 tarihleri arasında, yakın dönem Romen Sineması’na ev sahipliği yapıyor.

Akbank Sanat yakın dönem Romen Sineması'na ev sahipliği yapıyor!Akbank Sanat sinema kuşağı kapsamında İstanbul “Dimitrie Cantemir” Romen Kültür Merkezi’nin katkılarıyla gerçekleştirilecek etkinlikte; Durmaksızın Bükreş, Gerisi Sessizlik, Chuck Norris Komünizme Karşı, Ben Yaşlı Cadaloz Bir Komünistim ve Hayatin Bir Saniyesi isimli Yakın Dönem Romanya Sineması’na ait beş seçkin film Romence orijinal ve Türkçe altyazılı olarak izleyiciyle buluşacak.

Etkinlik: Akbank Sanat sinema kuşağı – Yakın dönem Romen Sineması
Yer: Akbank Sanat


Program:

08 Nisan 2017,Cumartesi saat: 15.00 Durmaksızın Bükreş
18 Nisan 2017, Salı saat: 19.00 Gerisi Sessizlik
22 Nisan 2017, Cumartesi saat: 15.00 Chuck Norris Komünizme Karşı
25 Nisan 2017, Salı saat: 19.00 Ben Yaşlı Cadaloz Bir Komünistim
29 Nisan 2017, Cumartesi saat: 15.00 Hayatin Bir Saniyesi
Tüm filmler Romence orijinal ve Türkçe altyazılı gösterilecektir.
Etkinlik ücretsizdir. Salon kapasitesiyle sınırlı davetiyeler gösterimlerden bir saat önce Akbank Sanat Danışma’dan dağıtılmaya başlanacaktır.

Akbank Sanat sinema kuşağı yakın dönem Romen Sineması

Durmaksızın Bükreş (Bucuresti Nonstop)

Durmaksızın Bükreş

Yedi gün yirmi dört saat açık bir mahalle dükkanında sıradan bir gece. Ne kadar farklı karakterler olursa olsunlar, bir taksi şöförü ve bir hayat kadını, yaşlı bir çift, sevgililer ve yerel gangsterlerin ortak bir buluşma noktası vardır: Achim’in daima açık olan dükkanı.

Tarih: 08 Nisan 2017, Cumartesi saat:15.00
Yönetmen: Dan Chisu
Oyuncular: Gheorghe Ifrim, Ion Besoiu, Dorina Lazar
Yapım ve Format: Romanya, 2015, 86′, Blue-ray

***

Gerisi Sessizlik (Restul E Tacere)

Gerisi Sessizlik

Romanya’nın 2009 Oscar adayı “Gerisi Sessizlik”, 1911-12’de Rumen yönetmen Grigore Brezianu ve finans devi Leon Popescu “Romanya’nın Bağımsızlığı” konulu iki saatlik bir filminin yapılış öyküsünü yarı-kurgulanmış bir şekilde anlatıyor.

Tarih: 18 Nisan 2017, Salı saat: 19.00
Yönetmen: Nae Caranfil
Oyuncular: Marius Florea Vizante, Ovidiu Niculescu, Mirela Zeta
Yapım ve Format: Romanya, 2008, 104′, Blue-ray

***

Chuck Norris Komünizme Karşı (Chuck Norris vs Communism)

Chuck Norris Komünizme Karşı

Amerikan filmlerinin ülkeye girişinin yasak olduğu Çavuşesku döneminde, VHS kasetlerin Romanya’da gizlice izlenmesi ve bunlara ilginç ve komik dublaj yapan Irina Nistor adlı çevirmen üzerine bir belgesel.


Tarih: 22 Nisan 2017, Cumartesi saat: 15.00
Yönetmen: Ilinca Calugareanu
Oyuncular: Marius Florea Vizante, Ovidiu Niculescu, Mirela Zeta |
Yapım ve Format: Romanya, 2008, 104′, Blue-ray

***

Ben Yaşlı Cadaloz Bir Komünistim(Sunt O Baba Comunista)

Ben Yaşlı Cadaloz Bir Komünistim

Romanya 2010. Emilia ve kocasını, son on yıldır Amerika’da yaşayan kızı ve Amerikalı erkek arkadaşı ziyaret etmektedir. Kızlarının para sorunlarını anlamaya ve çözmeye çalışırken, eski günlerde ne kadar mutlu olduklarını anlarlar ve o günleri özlemle anarlar.

Tarih: 25 Nisan 2017, Salı saat: 19.00
Yönetmen: Stere Gulea
Oyuncular: Luminita Gheorghiu, Marian Ralea, Ana Ularu
Yapım ve Format: Romanya, 2013, 94′, Blue-ray

***

Hayatın Bir Saniyesi (O Secunda De Viata)

Hayatın Bir Saniyesi

Robert, intihar etmek için gerekli cesareti toplamaktan başka bir arzusu olmayan gerçek bir ‘kaybedendir’. Ancak bir gün her şey değişir. Çünkü Robert bir insanın hayatını kurtarır.

 

Tarih: 29 Nisan 2017, Cumartesi saat: 15.00

Yönetmen: Ion Carmazan

Oyuncular: Antoaneta Cojocaru, Andrei Pandele, Costel Cascaval


Yapım ve Format: Romanya, 2009, 128′, Blue-ray

Uluslararası Sanatçı Filmleri sergisi İstanbul Modern’de


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.