Suruç’ta yırtılmış mühürlü Hayır oyları bulundu

Suruç’ta bir inşaat içinde yırtılmış ‘Hayır’ oyları bulundu. Üzerinde mühür bulunan oy pusulalarının tamamı ‘Hayır’ oylarından oluşuyor.

Suruç'ta yırtılmış mühürlü Hayır oyları bulundu

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde bir inşaatın içinde üzerinde mühür bulunan ‘Hayır’ oyları çıktı. Toplu halde yırtılarak imha edildiği belirtilen ‘Hayır’ oylarıyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. Suruç’ta resmi olmayan şaibeli sonuçlara göre ‘Hayır’ oyları % 50,8’lik oranla önde bitirmişti.

HDP’den Şanlıurfa Viranşehir’de blok evet oyu iddiası

HDP, Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesi kırsalında 60 sandıktan 13 bin 67 adet “evet” oyuna karşılık sadece 58 “hayır” oyu çıktığını belirtti ve AK Parti’nin blok oy kullandırdığını öne sürdü.


Suruç'ta bir inşaatta bulunan mühürlü ve yırtılmış Hayır oyları fotoğraflanarak belgelendi
Suruç’ta bir inşaatta bulunan mühürlü ve yırtılmış Hayır oyları fotoğraflanarak belgelendi

60 mahallede blok Evet oyu kullanıldığı iddia ediliyor

Sandık ihlallerini açığa çıkarmak için yaptıkları çalışma sonucu paylaşan HDP Seçim Komisyonu Sözcüsü Rıdvan Yavuz, belediyesine kayyum atanan ve 46 bin 663 “evet”e karşılık 33 bin 261 “hayır” çıkan Viranşehir ilçesini örnek vererek kırsal mahallelerin yaklaşık yarısında blok oy kullanıldığını söyledi.


Viranşehir İlçe Seçim Kurulu’ndan aldıkları tutanakları gösteren Yavuz, “Viranşehir’de 96 bin 539 seçmen var. Kullanılan oy 81 bin 359, geçerli oy sayısı 79 bin 931, geçersiz oy sayısı bin 428. Kırsal mahallelere baktığımızda 136 kırsal mahallesi var. Bunların 60’ında blok oy kullanıldığı görülüyor. Bu sandıklarda ‘evet’ oyu 13 bin 67, çıkan ‘hayır’ oyu ise 58” dedi.

İmzalar tek elden

Geçerli olan 79 bin 931 oyun 13 bin 67’sinin blok kullanıldığını söyleyen Yavuz şöyle devam etti: “Bu şunu gösteriyor. AK Parti’nin tankı, topu, polisiyle, muhtara baskısıyla, tek elden tek bir kişinin imzasıyla yapılan bir oylama bu. Bu mahallelerin tamamında ‘hayır’ ya 0 ya da 1-2 oyda kalmış. 600 seçmenden 600’ü de ‘evet’ demiş. Bu durum Urfa’nın bütün ilçelerinde söz konusu. Hatta Viranşehir’den daha vahim kırsal mahallerin olduğunu görüyoruz. Bunlar Harran ve Akçakale.”


YSK’ya çağrıda bulunan Yavuz, kırsal mahallelerde kullanılan oyların blok oy olduğunu anlamak için imza tutanaklarından kendilerinin belirleyeceği bir kişinin krminal incelemeye tabi tutulmasını isteyen Yavuz, “Bir örnek vermek istiyorum 403 ‘evet’e karşılık ‘hayır’ sayısı 1. Buradaki imzalar incelendiği vakit, imzaların kaç kişi tarafından atıldığı net bir şekilde ortaya çıkacaktır. Bunlardan 1 ya da 2 kişinin kaç kişi yerine imza attığını göreceksiniz” dedi.

Mühürsüz oy pusulası kanuna uygun mu? 98. madde ne diyor?