BTK’dan WhatsApp olmasaydı ne kullanırdınız anketi

BTK’nın resmi Twitter hesabı üstünden “WhatsApp olmasaydı ne kullanırdınız” anketi, sosyal medyada “Acaba WhatsApp’a erişim engeli mi geliyor?” tartışmasına neden oldu.

BTK'dan Whatsapp olmasaydı ne kullanırdınız anketi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Twitter’daki @BTKbasin isimli resmi kullanıcı hesabı üstünden bir anket paylaştı. Ankatte “Whatsapp olmasaydı hangi uygulamayı kullanırdınız?” sorusuna sırasıyla şu dört seçenek verildi: Bip, Viber, WeChat, Line.

WhatsApp erişim engeli mi geliyor BTK anketi

Wikipedia’dan sonra sıra Whatsapp’ta mı?

BTK’nın Whatsapp’a alternatif uygulama anketi, sosyal medyada Wikipedia’dan sonra sıra Whatsapp’ta mı sorularına neden oldu. Öyle ki geçtiğimiz hafta,  Wikipedia’ya erişim Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından engellenmişti. Bunun üzerine Wikipedia tarafından erişim engeline itiraz edilmişti. Ancak mahkeme Wikipedia’nın bu itirazını kabul etmedi. Dünyanın en büyük internet ansiklopedisi olan Vikipedi’ye Türkiye’den erişim halen engelli.Diğer yandan BTK anketinin sebebinin, geçtiğimiz günlerde WhatsApp’ın dünya çapındaki kesintisinden sonra internet kullanıcılarının hangi uygulamaları tercih ettiğini saptama yönünde bilgi toplama amaçlı da olabileceği düşünülüyor.

BTK’dan Adil Kullanım Kotası’na ek ücret açıklaması