2. Çocuk Sanat Bienali: Van Gogh’un odasında gerçek gezinti

Bahçeşehir Koleji tarafından “Dünyayı sevgi ve hoşgörü kurtaracak” düşüncesiyle geçen yıl ilk defa düzenlenen ve geleneksel hale gelen “Çocuk Sanat Bienalinde ” bu yıl “fark” teması işlendi.

2. Çocuk Sanat Bienali: Van Gogh'un odasında gerçek gezinti

Kadına şiddet konusunda “fark”ındalık yaratmak için tasarlanan “Kalpte Ritim”, geri dönüşümden elde edilen maddelerle yapılan “Kanatlı Bisiklet” avucumuzun içerisinde bizi farklı kılan beynimizle iletişim kuran mause aletinin işlevini ele alan “Brain ve Mause” ve dünyada ilk defa yapılan Van Gogh’un odasını 3 boyutlu ziyaret edilebilmesi için tasarlanan proje 2. Çocuk Sanat Bienali’nde büyük ilgi topladı.

2. Çocuk Sanat Bienali

2. Çocuk Sanat Bienali

2. Çocuk Sanat Bienali’nde, “farklı olmak”, “fark edilmek”, “fark yaratmak”, “farkındalık” gibi toplumsal hayatta yer alan, eğitim sisteminden üretim biçimlerine, iletişimden tüketim alışkanlıklarına kadar her alanı etkileyen kavramların çocuk penceresinden yansımalar görenleri büyülüyor.


Van Gogh’un odasında sanal değil gerçek gezinti

Van Gogh

Günümüz yaşantısındaki teknolojik gelişmeler sanat yapıtlarını da etkilemektedir. Tam bu noktadan hayata bakan ortaokul öğrencileri dünyada bir ilke imza attı.

Sanattaki değişimler artık tuval ve boyadan oluşan resim algısını contemporary art, yerleştirme ve video artı gibi disiplinler arası geçişler katarak çağın felsefi ve teknolojik bilimsel varlığını gözler önüne seriyor.


Bu mottoyla 2. Çocuk Sanat Bienali’nde sıra dışı bir projeye imza atan öğrenciler ünlü ressam Van Gogh’un Fransa’ya taşındıktan sonra Arles’te kaldığı odanın meşhur tablosunu 3 boyutlu olarak bienal için tasarladı. Bir tabloyu izlemenin yanı sıra Van Gogh’un odasında gezebilir, tasarlanan eşyalara dokunabilirsiniz.

13 Yaşındaki Zeynep kadına şiddete dikkat çekmek için “Kalpte Ritim” projesini tasarladı

kalpte ritim

Bienal’de kadına şiddette ortaya çıkan duyguların yansımasını ele alan Bahçeşehir Koleji Burhaniye Kampüsü öğrencilerinden Zeynep Naz Ertür ekibiyle birlikte hazırladığı “Kalpte Ritim” tasarımını sundu.

Tasarı hakkında bilgi veren Ertür: “Kadına yönelik şiddet coğrafi sınır, ekonomik gelişmişlik ve öğretim düzeyine bakmaksızın tüm dünyada görülen bir olaydır. Bende fark temasında bu olaya dikkat çekmek istedim. Kadın erkek farksızdır, kalp atışları ayndır” dedi.


İstanbul Beşiktaş’taki Deniz Müzesi’nde 25 Mayıs Perşembe akşamına kadar açık olacak 2. Çocuk Sanat Bienali ücretsiz olarak ziyaretçilerini ağırlayacak.

Vincent Van Gogh’un kesik kulağı ve canlanan tabloları