Osmanlı Subayı 19 Mayıs’ta vizyona giriyor; eleştirmenler ne diyor?

Türkiye – ABD ortak yapımı Osmanlı Subayı filmi ABD’nin ardından bu cuma gösterime giriyor. Hollywood gözünden Osmanlı’nın anlatıldığı filmi, vizyon öncesinde sinema eleştirmenleri yorumladı.

Birinci Dünya Savaşı yıllarında Van’da geçen ‘Osmanlı Subayı’ filminde Michiel Huisman, Hera Hilmar, Josh Hartnett, Ben Kingsley, Haluk Bilginer ve Selçuk Yöntem rol alıyor.

Filmde, Türkiye’den Y Production, ABD’den Eastern Sunrise filmin ortak imzası bulunuyor. Birinci Dünya Savaşı yıllarında Van’da geçen filmin basın gösterimi Kanyon AVM’de yapıldı. Sinema eleştirmenleri Atilla Dorsay ve Kerem Akça, filmin Ermeni tehcirini ele alış biçimini yorumladı; tartışmalar çıkabilir dedi.  Atilla Dorsay, ‘Osmanlı Subayı’nın temelde bir aşk hikayesi olduğunu söyledi.


Filmin, 1914’teki Anadolu’yu anlattığını vurgulayan Dorsay, “O yıllarda olup bitenlere, Ermeni olayına Batı ve Ruslarla Türklerin, Osmanlı İmparatorluğunun ilişkilerine doğru bir bakış getiriyor. Bu önemli. Ermeni camiasında tepki oluşturabilir belki ama biz Türk kamuoyunun güceneceği, öfkeleneceği hiçbir şey yok. O ilişkiler, o şiddet, o dönemin getirdiği kargaşa gayet iyi verilmiş” dedi.

“İyi niyetli ancak ikna edici değil”

Osmanlı Subayı 19 Mayıs'ta vizyona giriyor; eleştirmenler ne diyor?

Sinefesto Genel Yayın Yönetmeni Serkan Baştimar da filmin, benzer yapımlar için cesaret verici olduğunu dile getirdi. Baştimar, filmin kadrosundaki Türk oyuncularla dikkati çektiğini belirterek, şu değerlendirmeyi yaptı:


“Osmanlı Subayı, iyi niyetli ancak ikna edici değil. Birinci Dünya Savaşı sırasında bir aşk hikayesini merkezine alan yapım, Ermeni meselesine de temkinli yaklaşıyor. İdealist bir hemşirenin gözünden o döneme tanık olduğunuz Osmanlı Subayı, figürasyon ve mekan kullanımında sınıfta kalıyor. Üst düzey bir sinema filmi sayılmaz, hatta yeni bir şeyler de söylemiyor ama en azından aleyhte değil.”

Yönetmen koltuğunda Joseph Ruben’in oturduğu film, Birinci Dünya Savaşı yıllarında, idealist bir ABD’li hemşireyle bir Türk subayının aşkını konu alıyor.

Senaryosu Jeff Stockwell, müzikleri ise Geoff Zanelli imzası taşıyan “Osmanlı Subayı”nda Michiel Huisman, Hera Hilmar, Josh Hartnett, Ben Kingsley, Haluk Bilginer ve Selçuk Yöntem rol alıyor.


Yaklaşık 100 dakika süren filmin Türkiye’deki yapımcıları arasında ise Güneş Çelikcan, Yusuf Esenkal ve Serdar Öğretici de bulunuyor.

The Ottoman Lieutenant: Hollywood’dan bir Osmanlı hikayesi