Osmanlı Subayı: Hollywood’dan bir Osmanlı hikayesi

Türk ve ABD’li yapımcıların (Y Production ve Eastern Sunrise Films) gerçekleştirdikleri büyük ölçekli Hollywood prodüksiyonu olan Osmanlı Subayı (The Ottoman Lieutenant) filmi, ABD ve dünya beyaz perdelerinde yerini almaya hazır.

Filmin konusu

Birinci Dünya Savaşı sırasında Doğu Anadolu’da, Van’da geçiyor. Amerikalı bir hemşirenin (Hera Hilmar ­– Da Vinci’nin Şeytanları) gözünden anlatılan filmin diğer başrollerinde, Oscar ödüllü Ben Kingsley, Kara Şahin Düştü ve Pearl Harbor filmlerindeki performansıyla hafızlara kazınan Josh Hartnett, yakın dönemin popüler dizisi Game of Thrones‘ta Daario Naharis karakteriyle tanıdığımız Michiel Huisman var.

hollywood-dan-bir-osmanli-hikayesi

Türkiye’de gösterim tarihi: 19 Mayıs 2017

Osmanlı Subayı filmi, ülkesindeki adaletsizlikler sebebiyle hayal kırıklığına uğrayan, Amerikalı doktor Jude (Josh Hartnett) ile tanıştıktan sonra onun Osmanlı İmparatorluğu’ndaki görevine yardımcı olmak için Amerika’yı terk eden idealist genç kadın Lillie’nin (Hera Hilmar) hikâyesini anlatıyor. Lillie, tüm dünyanın savaşa sürüklendiği bir ortamda Osmanlı subayı olan İsmail’e (Michiel Huisman) aşık olur. Savaş koşullarının kötüleşmesiyle birlikte artık Lillie, kendisi için mi, yoksa başkaları için mi yaşayacağına karar vermek zorundadır.


Osmanlı Subayı oyuncu kadrosu

Türkiye’den oyuncuların yer aldığı filmde: Halil Bey rolünde Haluk Bilginer ve Melih Paşa rolünde ilk defa bir Hollywood filminde rol alan Selçuk Yöntem izleyeceğiz.

Osmanlı Subayı çekimleri

Avrupa’nın en büyük platolarından biri olan Prag – Barrandov Stüdyoları’nda ve Türkiye’nin çeşitli illerinde yapıldı. 650 kişilik bir teknik kadro ve bin kişinin üzerinde figüran ekibi görev aldı. Film, Aralık ayında ABD’de limitli bir gösterim sonrasında ve 2017’nin ilk çeyreğinde ABD başta olmak üzere tüm dünyada vizyona girecek. Türkiye gösterim tarihi ise 19 Mayıs 2017 olarak belirlendi.

hollywood-dan-bir-osmanli-hikayesi-selcuk-yontem


Filmin özet görüntüleri ise tüm dünyada ilk yayınlama hakkını elinde bulunduran Yahoo tarafından bugünlerde yayına sokuldu. Ardından filmin resmi Youtube sayfasında da yayınlandı. Ekşisözlük’te Osmanlı Subayı (The Ottoman Lieutenant) filmine destek olmak amacıyla IMDB’de 10 puan verme kampanyası da başlatıldı.

Vizyonda bu hafta: Görümce