Rahat bir uyku için 12 öneri

Yeni güne zinde ve sağlıklı başlangıç için kaliteli bir uyku büyük önem taşıyor. İşte size rahat bir uyku için 12 öneri…

Rahat bir uyku için 12 öneri

Horlama, sabahları yorgun uyanma veya huzursuz bacak sendromu gibi önemsenmeyen uyku problemleri, ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabiliyor.

Sosyal yaşamı da olumsuz etkileyen uyku bozuklukları, uyku laboratuvarında yapılan testlerde belirlenerek tedavi edilebiliyor. Memorial Hizmet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Banu Altoparlak, uyku bozukluklarının tedavisi hakkında bilgi verdi ve uyuma alışkanlıklarının düzenlenmesi için önerilerde bulundu.


Sabahları yorgun uyanıyorsanız

Sağlıklı bir yaşamın en önemli etkenlerinden biri olan uyku, gündüz yıpranan vücudun gece boyunca yeniden yapılanmasını sağlamaktadır. Horlama, uyum bozukluğuna bağlı uykusuzluk, huzursuz bacak sendromu, uykuda nefes kesilmesi olarak adlandırılan uyku apnesi gibi 80’den fazla uyku bozukluğu sosyal yaşamı olumsuz etkilediği gibi trafik veya mesleki kazalara da neden olabilmektedir.

Sabah yorgun uyanma, halsizlik uyku bozukluklarının en sık yaşanan belirtileri arasında yer almaktadır. Ayrıca;

 • Yan odadan duyulacak kadar şiddetli horlama
 • Horlama esnasında solunum durması
 • Haftada 2 veya daha fazla uykuya dalmakta güçlük çekmek.
 • Yatma saatine yakın veya yatakta bacaklarda huzursuzluk hissetmek.
 • Uyumaya rağmen sürekli yorgun ve uykulu olmak.
 • Gece terlemesi ve gece sık idrara çıkmak
 • Gün içinde uyuyakalmak uyku bozuklukları bakımından kontrol edilmesi gereken belirtiler arasındadır.

Uykuda nefesiniz kesilmesin

uyku apnesi

Uykuda soluk duraklaması olarak bilinen apne, hava akımının en az 20 saniye süreyle normal değerinin %20’sine ve daha altına düşmesiyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Önlem alınmadığı durumlarda hayati sorunlara neden olabilen uyku apnesini kişinin kendisinin belirlemesi zordur. Hayati sorunlara neden olabilen uyku apnesini kişinin kendisinin belirlemesi zordur.


Uyku sırasında solunumun tamamen kesilmesi veya önemli ölçüde azalması; uyku bölünmesine ve kandaki oksijen oranında düşmesine neden olabilmektedir. Aşırı kilo, boğazda darlık yaratan nedenler, akşam saatlerinde alkol alınması gibi durumların tetiklediği uyku apnesi zihinsel yeteneklerde bozulmalara neden olabilmektedir.

Bacaklarınız uykunuzu kaçırabilir

Willis-Ekbom olarak da adlandırılan huzursuz bacak sendromu çok sık rastlanan bir uyku bozukluğudur. Hastaların çoğu yaşadıkları hissi tarif etmekte güçlük çekse de genellikle uyku da ortaya çıkan; bacaklarda uyuşma, yanma, iğnelenme, karıncalanma, ağrı, bacakları hareket ettirme isteği gibi yakınmalarla kendini göstermektedir. Belirtiler bacakta olmasına rağmen aslında nörolojik bir hastalık olan huzursuz bacak sendromu ciddi uyku bozukluklarına neden olmaktadır.

Soruna yönelik tedavi önemli

Uykuda yaşanan sorunların bir aydan fazla sürdüğü ve sosyal yaşamın olumsuz etkilediği durumlarda tedavi aksatılmamalıdır. Aile üyelerinin hastanın uykusu hakkında verdiği bilgiler, fiziksel muayene ve kan testleri uyku sorunlarının bazıları hakkında fikir verebilmektedir.

Rahatsızlıklarının geçmediği durumlarda hastanın uyku laboratuvarında değerlendirilmesi gerekmektedir. Hasta hastanede özel bir odada kalır ve gece uykusundayken, “polisomnografi” denilen uyku testine tabi tutularak, uykusu kayıt altına alınır.


Uyku testi sırasında elde edilen kayıtlar daha sonra incelenerek öncelikle hastanın uyku yapısı değerlendirilir. Elde edilen sonuçlarla hastanın yaşadığı uyku bozukluğu teşhis edilerek tedavi şekillendirilmektedir.

Rahat bir uyku için;

 1. Uykunuz gelmeden yatağa gitmeyin.
 2. Yatma vaktinde uykulu hissetmiyorsanız kitap okumak veya müzik dinlemek gibi sizi rahatlatacak farklı şeyler yapın
 3. Yattıktan 20 dakika sonra uykuya dalamadıysanız, yataktan çıkın.
 4. Ilık banyo, hafif atıştırma veya birkaç dakika okuma rahat uyumanıza yardımcı olabilir.
 5. Her sabah aynı saatte kalkmaya özen gösterin.
 6. Gün içinde şekerleme yapmaktan kaçının.
 7. Öğle yemeğinden sonra kafein almayın.
 8. Yatma vaktinden altı saat öncesinde alkol ve sigara tüketmeyin.
 9. Yatma saatine yakın ağır yemekler yemeyin.
 10. Yatma vaktinden önce altı saat içerisinde ağır egzersizden kaçının.
 11. Yatak odasının sessiz, karanlık ve hafif ılık duruma getirin.
 12. Uyku bozukluğu problemi yaşıyorsanız mutlaka uzman yardımı alın

İdeal uyku süresi nedir? İyi uyku için 16 kural


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.