Babalar Günü’nü Anneler Günü’nden daha az kutluyoruz

Babalar Günü yaklaşırken, markalar da tüketicilerine ulaşmak için reklam, kampanya ve iletişim çalışmalarını hızlandırmış bir durumda.

Babalar Günü'nü Anneler Günü'nden daha az kutluyoruz!

Roamler, Anneler Günü’nde yaptığı gibi, Babalar Günü’ne de özel bir araştırma yaptı ve tüketicilerin bu özel güne olan yaklaşımını, tercih ettikleri hediye kategorilerini ve markalarını tespit etti.

Roamler’ın, %50’si kadın, %50’si erkek olmak üzere 300 kişi ile gerçekleştirdiği araştırmasında şu sonuçlar ortaya çıktı:


Yapılan araştırmaya göre,

Tüketicilerin, %37si Babalar Günü’nün denk geldiği tarihi bilmiyor. Bu oranın yanı sıra, katılımcıların %70’i Babalar Günü’nü kutlayacak iken, geri kalan %30’u kutlamayacaklarını belirtti.

Bu yıl yapılan Anneler Günü araştırmasında ise Anneler Günü’nü kutlayacak olanların oranı %89’du. Babalar Günü’nü kutlayacak olan katılımcıların bir kısmı babalarının yanı sıra eşinin (%15 ) ya da eşinin babasının ( %15) Babalar Günü’nü de kutladıklarını belirtti.

Babalar Günü’nü kutlayacak olan katılımcıların, bu özel gün için yaptıkları program ise şu şekilde dağılım gösteriyor: %79 oranında katılımcı hediye alacaklarını belirtirken, onu sırasıyla evde program yapmak ve dışarıda yemek programı yapmak takip ediyor.

Babalar Günü’nde her yıl düzenli olarak kutlayan katılımcıların oranı ise %47. Anneler Günü araştırmasında her yıl düzenli olarak Anneler Günü kutlayanların oranı ise %63 olmuştu.

Katılımcılara, hangi mecrada bulunan Babalar Günü reklamlarının dikkatini daha çok çektiği sorulduğunda büyük bir kısmı (% 61) dikkatini çeken bir reklam olmadığını belirtti.

En çok dikkatlerini çeken reklamın hediye satın alma kararlarını ne yönde etkilediği sorulduğunda ise:

Katılımcıların çoğunluğu (%53) tercih etmediği markanın reklamı dikkat çekici olsa dahi satın alma kararını değiştirmediğini belirtirken, azımsanmayacak bir oranı ise (%13) dikkat çekici reklamların o markayı tercih etmede kararlarını olumlu olarak değiştireceğini belirtti.


Bunun yanı sıra, reklam öncesi markayı tercih ederken reklam sonrası da satın alma kararını koruyan bir kitle de mevcut ( %29). Küçük bir kitle  ise (%5) izledikleri reklamın satın alma kararını olumludan olumsuza çevireceğini  belirtiyor.

Babalar Günü’nünde hediye almayı tercih eden katılımcılar,

babalar günü

Hediye alırken büyük bir oranda (%53) birine danışmadığını ve hediye alacağı kişiye ne istediğini ya da neye ihtiyacı olduğunu sormadığını (%70) belirtti.

Anneler Günü için de buna benzer oranlar ortaya çıkmış, hediye alırken kimseye danışmayanlar %55 olurken hediye alacağı kişiye neye ihtiyacı olduğunu sormayanlar %60’lık bir kesimi oluşturuyordu.

Katılımcıların büyük bir kısmı, zaman bulamadıkları  ve kararsız kalmalarından kaynaklı hediyelerini 1 hafta öncesinden (%51)  ya da 1 gün öncesinden (%29) aldıklarını belirtti.

Babalar gününde hediye alacaklarını belirten katılımcıların büyük bir kısmı (%86) hediye alırken hala geleneksel alışveriş yöntemlerini tercih ettiğini belirtirken, online alışveriş sitelerini tercih edenlerin oranı ise %36.

Online alışverişlerde en çok tercih edilen siteler

Online alışveriş sitelerinden hediye alanların en çok tercih ettiği site ise “hepsiburada.com” oldu. En çok tercih edilen ikinci online alışveriş sitesi “gittigidiyor.com” olurken, üçüncü site ise “trendyol.com” oldu. Anneler Günü’nde de “hepsiburada.com” ve “gittigidiyor.com” yerini korurken yanlarında “çiçeksepeti.com” bulunuyordu.

Babalar Günü için düşünülen hediyelerde ise Moda kategorisi %30 oranı ile en çok tercih edilen kategori oldu. Moda kategorisini, kişiye özel tasarım hediyeler ( %25 ) takip ediyor. Anneler Günü’nde alınan hediyelerde de Kişiye Özel Tasarımlar %19 ile başı çekiyordu.


Elektronik ürünleri tercih eden katılımcılar ise ( %10 ) hediye tercihini cep telefonundan yana yaparken Apple ( %57 ) ve Samsung ( %43) markalarını tercih ediyor.

‘Babalar’ çocuğuyla ilişkinin kalitesini artırmak için neler yapmalı?


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.