Türkiye’de 4G kapsama oranı şaşırttı!

Yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’nin 4G kapsama alanı Fas, Peru, Kolombiya, Kamboçya ve Romanya’nın arkasında kaldı.

Türkiye'de 4G kapsama oranı şaşırttı!

Türkiye 4G mi? 4.5G mi? 5G ne zaman geliyor? 5G hayatımızı değiştirecek mi gibi soruların cevabını ararken Open Signal 2017 4G erişilebilirlik raporunu açıkladı. Rapora göre Türkiye’nin yüzde 57.89’unda 4G tam anlamıyla çekiyor. Türkiye’den daha iyi 4G erişimi olan ülkeler arasında Kolombiya, Fas, Kamboçya, Sırbistan ve Peru bulunuyor.

Open Signal’in verilerine göre Güney Kore yüzde 96.38’lik oranıyla dünyanın en yüksek 4G kapsama alanına sahip ülke olurken onu yüzde 93.6 ile Japonya ve yüzde 86.96 ile Norveç izliyor. Türkiye, yüzölçümü genişliği bakımından dezavantajlı durumda.


İşte dünya çapında 4G kapsama oranlarında Türkiye’nin yeri:

İşte dünya çapında 4G kapsama oranlarında Türkiye'nin yeri

Türkiye’de 4,5G yalnızca şehir merkezlerinden çekiyor

1 Nisan 2016 tarihinde dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından lansmanı yapılan 4,5G teknolojisi Türkiye çapında yalnızca şehir merkezlerinden çekiyor. 4,5G’nin tüm ülkeyi kapsaması ise 2023 yılını bulacak.

Binali Yıldırım şöyle konuşmuştu:


“2023’e geldiğimizde 4,5G nüfus olarak yüzde 95’i kapsayacak hale gelecek. Vatandaşlarımızın şunu bilmesinde fayda var, bugünden yarına her tarafta 4,5G çekecek diye düşünmesinler. Çekim gücü hızı peyderpey artmış olacak. Bunun asıl faydası ekonomiye kalkınmaya olacak. Zamanında elde edilemeyen erişilemeyen bilgi sizin birçok fırsatı kaçırmanıza sebep olabilir. O bakımdan 4,5G hız artışı yanında ekonominin daha fazla büyümesi kalkınma hedeflerinin daha kısa zamanda gerçekleştirilmesi bakımından da önemli bir adımdır.”

Başbakan Yıldırım’ın yazım kuralları ile imtihanı