İstanbul’da sel: Sokakta yüzen adam ortaya çıktı

İstanbul’da sel etkili oluyor. Aniden bastıran sağanak yağmur nedeniyle binlerce ev ve dükkanı su bastı. Sokakta yüzen bir vatandaşın görüntüsü şaşırttı.

Valilik’ten uyarı

İstanbul Valiliği yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Bugün ilimiz yoğun yağış aldığından ulaşımda sıkıntı yaşanmaması için zorunlu olmadıkça özel araçlarla trafiğe çıkılmaması rica olunur.”

Avrasya Tüneli trafiğe kapatıldı

Avrasya Tüneli’nin de sağanak yağış dolayısıyla tek yönlü trafiğe kapatıldığı bildirildi. Atatürk Havalimanı – Yenikapı arasında çalışan metro, su baskını nedeniyle Bakırköy’e kadar sefer yapıyor.


istanbul sel yağmur yağış sağanak

Arabalar yüzdü

İstanbul’da şiddetini giderek arttıran yağmur sonrası Aksaray’da birçok araba suya gömüldü. Alt geçitte insanlar arabanın üzerinde yardım beklerken görüntülendi. Eminönü, Davutpaşa da sele teslim oldu.

Sokakta yüzen adam ortaya çıktı - İstanbul
Sokakta yüzen adam ortaya çıktı – İstanbul

Evlerden botlarla kurtarıldı

İstanbul’da en fazla yağışı alan Silivri’de evlerinde mahsur kalanlar botlarla kurtarılıyor. İstanbul’da en fazla yağışı Silivri aldı. Yolları basarken oluşan sel nedeniyle Gümüşyaka’da çok sayıda kişi evlerinde mahsur kaldı. Mahsur kalanları itfaiye botlarla kurtarmak için çalışma başlattı.

istanbul sel yağmur yağış sağanak

İstanbul Boğazı trafiği durduruldu

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün sitesindeki duyuruda da İstanbul Boğazı’da 09:15 itibariyle geçişlerin durdurulduğunu açıkladı.

AKOM’dan uyarı

AKOM sosyal medya üzerinden vatandaşlara uyarıda bulunarak “İstanbul bugün sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı. Sel riski ve fırtınaya dikkat! Yağmur ile birlikte hava serinliyor” dedi.


Üsküdar’da çekildiği belirtilen ve DHA WhatsApp hattına ulaştırılan görüntüde ise, su dolan yolda bir kişinin yüzerek işyerine ulaşmaya çalıştığı görülüyor.

istanbul sel yağmur yağış sağanak

Yağmur ne zaman bitecek?

İstanbul’u etkisi altına alan sağanak yağış hayatı olumsuz etkiledi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından alınan verilere göre İstanbul’da yağmur hafta ortasında sona erecek.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, ülkenin kuzey ve batı kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Marmara, Kuzey Ege, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ile Batı Karadeniz’in (Sinop hariç) sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

istanbul sel yağmur yağış sağanak

Yağışlar hangi illerde görülecek?

Yağışların; Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Bursa, Yalova, Düzce, Zonguldak ve Bartın çevrelerinde kuvvetli ve yerel olarak çok kuvvetli (21-75 kg/m2); Kocaeli ve Sakarya çevreleri ile Çanakkale’nin doğu, Balıkesir’in kuzey ilçelerinde şiddetli ve yer yer aşırı (100 kg/m2 ve üzeri) olması bekleniyor.


Kent genelinde etkisini gösteren kuvvetli yağış nedeniyle E-5 karayolu ve bazı ara yollarda su birikintileri oluştu. Sağanak sebebiyle sürücüler ve vatandaşlar zor anlar yaşadı, trafikte aksamalar meydana geldi.

Pegasus çalışanlarına Atatürk rozeti takmayı zorunlu hale getirdi