Herakles Lahdi Antalya Müzesi’ne getirildi

Perge Antik Kenti’nden kaçırılan ve İsviçre’de ele geçirildikten sonra geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye iade edilen Herakles Lahdi, Antalya müzesine getirildi.

Herakles Lahdi Antalya Müzesi'ne getirildi

Perge Antik Kenti’nden 57 yıl önce kaçırıldıktan sonra ele geçirildiği İsviçre’den Antalya’ya getirilen Roma Dönemi’ne ait Herakles Lahdi, Antalya Müzesi’nde kendisi gibi yurtdışına kaçırılıp 1998’de Almanya’dan getirilen ikiziyle yan yana sergilenecek.

Perge Antik Kenti’nden 1960’lı yıllarda kaçırılan ve 2010 yılında İsviçre’nin Cenevre Gümrüğü’nde ele geçirilerek, yaklaşık 7 yıl süren hukuk savaşının ardından geçtiğimiz günlerde ait olduğu topraklara geri dönen Herakles Lahdi, Antalya Müzesi deposunda koruma altına alındı.


Herakles Lahdi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın girişimleriyle yetkililerce teslim alınmasının ardından İsviçre’nin Zürih kentinden Türk Hava Yolları’na (THY) ait kargo uçağıyla (Turkish Cargo) Atatürk Havalimanı’na ulaştırıldı.

Herakles Lahdi, ağaçtan yapılmış ve mühürlü özel kutusundan çıkartıldı.

Kapalı depoda görüntü alınmasına izin verilmeyen lahit için Antalya Müzesi’nde Lahitler Salonu’nda özel bir köşe hazırlanıyor. Herakles Lahdi, tıpkı kendisi gibi yurtdışına kaçırılan ve önceki yıllarda geri getirilen Yorgun Herakles Heykeli ile karşılıklı olacak. Herakles Lahdi, yine aynı şekilde üzerinde Herakles’in 12 görevinin betimlendiği ve Perge’deki kaçak kazılar sonucu yurtdışına kaçırılan ve 1998’de Almanya’daki Schwartzkopf koleksiyonundan Henkel T.A.Ş. tarafından müzeye iade edilen MS 2. yüzyıla ait ve ikizi olarak adlandırılan Herakles Lahdi ile karşılıklı sergilenecek.

Herakles Lahdi Antalya Müzesi

Perge’nin toprağıyla doku testi yapıldı

Roma döneminde MS 2. yüzyıla ait, Herakles’in 12 görevinin betimlendiği 235 cm boyunda, 112 cm genişliğinde ve 3 ton ağırlığındaki lahdin geri dönüş serüvenini, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yaşar Kurt anlattı.


İsviçre’de ele geçirildikten sonra başlatılan soruşturma ve dava sürecini hatırlatan Yaşar Kurt, bu süreçte İsviçre savcısının Antalya’ya geldiğini, Perge Antik Kenti’nden alınan toprak ve doku örnekleriyle eserin üzerinden alınan numuneler üzerinde doku testi, bir nevi DNA testi gerçekleştirildiği söyledi. Bu DNA testi sonunda eserin Perge Antik Kenti’ne ait olduğunun belirlendiğini belirten Kurt, ayrıca, Antalya Müzesi’nde bulunan Herakles Lahdi’nin ikizinin ve diğer benzer lahitlerin de bu süreçte etkili olduğunu açıkladı.

Herakles Lahdi Antalya Müzesi

Gece gemiyle kaçırılmış

Eserin Antalya’dan kaçırılmasına ilişkin bu kaçakçılığa karışmış kişilerin de savcıya ifade verdikleri ve tanıklık yaptıklarını da dile getiren Kurt,

“O gün bu işe karışanların tanık ifadeleri var. Kaçırılma işleminin nasıl olduğuna dair bilgi yok. Muhtemelen gece, ağır da çünkü yaklaşık 3 tonluk blok, büyük ihtimalle deniz yoluyla karanlıkta kaçırıldığı yönünde. Çünkü uçak veya karayoluyla mümkün değil. Kaçıran kişiler ise birtakım özel şahıslar. Bunlar genellikle koleksiyoner, bu işin ticaretini yapanlar. Tabi son ulaştığı yer koleksiyoner veya özel müzeler oluyor. Bizdeki gibi devlet müzeleri ağırlıkta değil batıda, bunlar bizim en büyük handikapımız. Karşımızdaki muhatap devlet müzesi değil, koleksiyonerler, kendi özel müzeleri ve birtakım şahıs veya şirketler” dedi.

Herakles Lahdi THY Turkish Cargo uçağı ile Antalya'ya getirildi.
Herakles Lahdi THY Turkish Cargo uçağı ile Antalya’ya getirildi.

Özel sergi alanı

Antalya Rolöve ve Anıtlar Bölge Müdürü Cemil Karabayram, Herakles lahdinin müzede kendi dönemine, Herakles dönemine ait lahitlerle aynı alanda sergileneceğini belirtti. Karabayram, ‘Yorgun Herakles’te olduğu gibi lahit için özel bir alan ve özel bir aydınlatma sistemi kurulacağını söyledi.

Herakles Lahdi Antalya Müzesi getirildi thy


Lahdin, Antalya Restorasyon ve Konservasyon Bölge Laboratuvarı denetiminde ve Antalya Rolöve ve Anıtlar Bölge Müdürlüğü koordinasyonunda teşhir edileceği alana oturtulmasının sağlanacağını belirten Karabayram, “Çünkü yaklaşık 3 ton ağırlığında bir eser ve taşımaya çok dikkat edilmesi gerekiyor. Eserin sergileneceği alanın alt zeminine güçlü bir taş blok hazırlandı ve o blok taş lahdi taşıyacak. Duvara ise renk skalası hazırlanıyor. Eser beyaz olduğu için, eseri ön plana çıkartacak koyu renkli bir mizansen hazırlanıyor” dedi. (Hürriyet)

Video: Göbeklitepe’nin sırrı ne?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.