Kadir Topbaş istifa etti: Yerine kim gelecek?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş istifa etti. İşte Topbaş’ın yerine gelmesi muhtemel isim…

Kadir Topbaş istifa etti: Yerine kim gelecek göksel gümüşdağ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, canlı yayında yaptığı konuşmada istifa ettiğini açıkladı. Topbaş’ın konuşmasından satır başları:

Hata ile ihanet birbirine karıştırılamaz. Bu göreve hep emanet olarak baktım. Sayın Cumhurbaşkanı ve partili arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Hiçbir zaman yorgunum demedim. Borçlu bir belediye bırakmıyorum. İstanbulluların gönüllerinde hep kalmak isterim. İnsan her şeyi affeder, adam yerine konmamayı affetmez.


‘Kadir Topbaş istifa etti’ haberleri dün akşama damga vurmuştu

CHP’li vekil Barış Yarkadaş, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda ‘İBB Başkanı Kadir Topbaş istifa etti’ iddiasında bulunmuştu. Gündeme bomba gibi düşen istifa iddiaları sonrasında İBB Başkanı Topbaş bir mesaj yayınlamıştı. Başbakan Binali Yıldırım ise sorulan sorular üstüne “Kadir Bey bugün içinde konuyla ilgili bir açıklama yapacak” demişti.

Dr. Kadir Topbaş’ın Mesajı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden haber merkezlerine “Dr. Kadir Topbaş’ın Mesajı” başlığıyla fotoğraflı bir mesaj gönderilmişti.

Elektronik posta mesajı, saat 15.25’te gönderildi. Mesajda, İBB’nin ve Topbaş’ın son dönemde gerçekleştirdiği etkinlikler fotoğraflarla anlatıldı. Mesajda yer alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafının altına “Malazgirt Zaferinin 946’ıncı yıl dönümünü Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla törenle Muş’ta gerçekleştirdiğimiz görgemli bir törenle kutladık” denildi. Hasanpaşa Gazhanesini şehre yeniden kazandırıyoruz başlığıyla Topbaş’ın törendeki bir fotoğrafı da paylaşıldı. Alibeyköy Fidanlığı’ndaki inceleme gezisinden de yine fotoğraflı olarak bahsedildi.

Topbaş: Onur ve mutluluk duyuyorum

Mesajda Topbaş’ın ağızından “Sevgili istanbullular her ay hayatınızı kolaylaştıracak ve aynı zamanda hemşehrilik ilişkisiyle aşığı olduğumuz bu kenti, daha yaşanılır ve çağdaş düzeye çıkaran yeni hizmetlerimizle sizlerin karşısına çıkmaktan onur ve mutluluk duyuyorum” diye yazıldı.

İşte Kadir Topbaş’ın yerine gelecek isim

Kadir Topbaş’ın istifa edeceği iddiaları artarken, Topbaş’ın kararı kesinleşirse yerine Başkanvekili Göksel Gümüşdağ‘ın geçeceği beliriliyor. Gümüşdağ aynı zamanda Başakşehir kulübünün de başkanlığını yapıyor.

Gümüşdağ, Emine Erdoğan’ın ağabeyi Hasan Gülbaran’ın kızı Müge ile evli. Yani, Erdoğan Ailesi’nin damadı olarak biliniyor.


Kadir Topbaş kavgasının perde arkası!

CHP’li vekil Barış Yarkadaş, Kadir Topbaş istifa edecek iddialarının perde arkasını anlattı: Topbaş’ın tüm yetkileri alındı, altı boşaltıldı. Başkan vekilleri hiçbir dosyaya imza atmıyor. Kokteyline bile kimse katılmadı.

“CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, “AKP’li Kadir Topbaş, dün belediyede olmasına rağmen meclis toplantısına katılamadı. Topbaş artık İstanbul’da başkanlık yapamaz” dedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin AKP’li Başkanı Kadir Topbaş’ın imar dosyası krizi sonrası istifa ettiğini açıklayan CHP’li Yarkadaş, “AKP’nin içindeki rant kavgasının bedelini İstanbul halkı ödüyor” ifadesini kullandı.

Başbakan Binali Yıldırım’dan tek cümlelik açıklama gelmişti

Başbakan Binali Yıldırım,  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Başkanı Kadir Topbaş’ın istifa ettiği yönündeki iddialarla ilgili tek cümlelik bir açıklama yapmakla yetinmişti.

Başbakan Binali Yıldırım Türk İş ziyareti, sonrasında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Gazetecilerin “Kadir Topbaş’ın istifa ettiği yönünde iddialar var…” sorusu üzerine Yıldırım, “Kadir Bey bugün içinde konuyla ilgili bir açıklama yapacak” demişti.

Göksel Gümüşdağ kimdir?

Göksel Gümüşdağ kimdir
Göksel Gümüşdağ

Göksel Gümüşdağ, 10 Ekim 1972 tarihinde İstanbul’da doğdu. Anadolu Üniversitesi İktisat ve Bilgi Üniversitesi İşletme bölümü mezunu olan Gümüşdağ, Gümüşdağ Elektronik San. Ve Tic. LTD’nin Yönetim kurulu başkanıdır. Bir dönem İBB Spor başkanlığı yapan Gümüşdağ, 2011 yılında Mehmet Ali Aydınlar’ın TFF Başkanı olmasının ardından TFF Başkan vekili olmuş fakat Mehmet Ali Aydınlar’ın istifa etmesinin ardından o da istifa etmiştir.

Evli ve 2 çocuk sahibi Göksel Gümüşdağ İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis 2. Başkan Vekilliği ile birlikte Kulüpler Birliği Vakfı’nın Başkanlığını yapmaktadır. 2014 yılında Süper Lig takımlarından İstanbul Başakşehir’in başkanı seçilmiştir. Halen İstanbul Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesidir.


Göksel Gümüşdağ, Emine Erdoğan‘ın ağabeyi Hasan Gülbaran‘ın kızı Müge ile evli. Yani, Erdoğan Ailesi’nin damadı olarak biliniyor.

Topbaş bir daha aday olmayacağını açıklamıştı