Dünyanın ilk uçan araba prototipleri

Kalaşnikof’un internet sitesinde yayınlanan videoda şirketin kendi geliştirdiği uçan araba mekanizması tanıtıldı. Airbus ise ilk uçan araba için tarih verdi. Uçan araba ile ulaşım sandığımızdan çok daha yakın!

Rosteh Başkanı Sergey Çemezov’un da katıldığı tanıtımda, aracın çevresinde 8 adet pervane bulunduğu görüldü. Tek kişilik aracın yönünün ise koltuğun önündeki kollarla değiştirilebildiği belirtildi.

Airbus ‘uçan araba’ için tarih verdi

Airbus’ın CEO’su şirketin uçan otomobil üretimine başlayacağı tarihi açıkladı.


Bilimkurgu filmlerinden aşina olduğumuz uçan otomobil ile seyahat daha kısa süre sonra hayatımızın bir parçası olacak.

uçan araba airbus cityairbus

Toplu taşıma alanında son zamanlarda ortaya çıkan en ilginç projenin sahibi Airbus’ın en tepedeki ismi beklenen açıklamayı yaptı.

Airbus’ın CEO’su 2018’den itibaren uçan araba üretimine başlanacağını duyurdu.

Project Vahana olarak da adlandırılan projenin varlığı geçen yıl açıklanmıştı.

Bu proje kapsamında geliştirilecek modelin önümüzdeki yıl test uçuşlarına başlaması planlanıyor.

Şirket söz konusu modelin 2020’de kullanıma girmesi hedefleniyor. Peki uçan taksi müşterilerine nasıl hizmet verecek?

uçan araba airbus cityairbus

Şirketten yapılan açıklamaya göre, modelin adı CityAirbus. CityAirbus’ı müşteriler akıllı telefonları ile çağırabilecek.

İlk etapta CityAirbus’ı pilotlar uçuracak. Ancak şirket gerekli izinleri alabilirse mu aracı sürücüsüz hale getirebileceğinin de altını çiziyor.


Önümüzdeki 15 yıl içinde dünya nüfusunun yüzde 60’ının şehirlerde yaşaması bekleniyor. Bu durum şirketlerin kent taşımacılığında yeni çözümler üretmeye zorluyor.

Aeromobil’in fiyatı belli oldu

Birçok farklı prototip model üretilirken Slovakya’da geliştirilen uçan araba modeli Aeromobil’in satış fiyatı bile belli oldu.

uçan araba aeromobil

Monaco’da resmi tanıtımı gerçekleşen uçan araba modelinin fiyatı belli oldu.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, modelin fiyatı 1.3 milyon dolar.

Ortalama bir uçak fiyatından daha değerli olan uçan araba Aeromobil‘in en büyük özelliği ise doğal olarak hem karada hem da havada gidebiliyor olması.

Bu özelliklerinin yanı sıra son derece etkileyici bir tasarıma sahip Aeromobil, yerde saatte maksimum 160 km yol alabilirken havadaki hızı ise saatte 200 kilometre. Aracın havadaki maksimum kesiuçuş kapasitesi ise 875 km olarak belirtildi.

Spor görünümlü araç iki kişilik ve oto pilot teknolojisibulunuyor. Havadayken herhangi bir sorun olması durumunda Aeroplane iki tane paraşüte sahip.

Slovakya merkezli bir şirket, 20 yılı aşkın bir çalışmanın sonucunda ortaya çıkan Aeromobil için bu yıl içinde ön sipariş almaya başlayacağını duyurdu.


Boşken ağırlığı 450 kilo olan aracın boyutları 1600 mm – 6000 mm.

Elon Musk’tan çılgın proje: Roket ile yörüngede yolculuk


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.