Dünyanın ilk uçan araba prototipleri

Kalaşnikof’un internet sitesinde yayınlanan videoda şirketin kendi geliştirdiği uçan araba mekanizması tanıtıldı. Airbus ise ilk uçan araba için tarih verdi. Uçan araba ile ulaşım sandığımızdan çok daha yakın!

Rosteh Başkanı Sergey Çemezov’un da katıldığı tanıtımda, aracın çevresinde 8 adet pervane bulunduğu görüldü. Tek kişilik aracın yönünün ise koltuğun önündeki kollarla değiştirilebildiği belirtildi.

Airbus ‘uçan araba’ için tarih verdi

Airbus’ın CEO’su şirketin uçan otomobil üretimine başlayacağı tarihi açıkladı.


Bilimkurgu filmlerinden aşina olduğumuz uçan otomobil ile seyahat daha kısa süre sonra hayatımızın bir parçası olacak.

uçan araba airbus cityairbus

Toplu taşıma alanında son zamanlarda ortaya çıkan en ilginç projenin sahibi Airbus’ın en tepedeki ismi beklenen açıklamayı yaptı.

Airbus’ın CEO’su 2018’den itibaren uçan araba üretimine başlanacağını duyurdu.

Project Vahana olarak da adlandırılan projenin varlığı geçen yıl açıklanmıştı.

Bu proje kapsamında geliştirilecek modelin önümüzdeki yıl test uçuşlarına başlaması planlanıyor.

Şirket söz konusu modelin 2020’de kullanıma girmesi hedefleniyor. Peki uçan taksi müşterilerine nasıl hizmet verecek?

uçan araba airbus cityairbus

Şirketten yapılan açıklamaya göre, modelin adı CityAirbus. CityAirbus’ı müşteriler akıllı telefonları ile çağırabilecek.

İlk etapta CityAirbus’ı pilotlar uçuracak. Ancak şirket gerekli izinleri alabilirse mu aracı sürücüsüz hale getirebileceğinin de altını çiziyor.


Önümüzdeki 15 yıl içinde dünya nüfusunun yüzde 60’ının şehirlerde yaşaması bekleniyor. Bu durum şirketlerin kent taşımacılığında yeni çözümler üretmeye zorluyor.

Aeromobil’in fiyatı belli oldu

Birçok farklı prototip model üretilirken Slovakya’da geliştirilen uçan araba modeli Aeromobil’in satış fiyatı bile belli oldu.

uçan araba aeromobil

Monaco’da resmi tanıtımı gerçekleşen uçan araba modelinin fiyatı belli oldu.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, modelin fiyatı 1.3 milyon dolar.

Ortalama bir uçak fiyatından daha değerli olan uçan araba Aeromobil‘in en büyük özelliği ise doğal olarak hem karada hem da havada gidebiliyor olması.

Bu özelliklerinin yanı sıra son derece etkileyici bir tasarıma sahip Aeromobil, yerde saatte maksimum 160 km yol alabilirken havadaki hızı ise saatte 200 kilometre. Aracın havadaki maksimum kesiuçuş kapasitesi ise 875 km olarak belirtildi.

Spor görünümlü araç iki kişilik ve oto pilot teknolojisibulunuyor. Havadayken herhangi bir sorun olması durumunda Aeroplane iki tane paraşüte sahip.

Slovakya merkezli bir şirket, 20 yılı aşkın bir çalışmanın sonucunda ortaya çıkan Aeromobil için bu yıl içinde ön sipariş almaya başlayacağını duyurdu.


Boşken ağırlığı 450 kilo olan aracın boyutları 1600 mm – 6000 mm.

Elon Musk’tan çılgın proje: Roket ile yörüngede yolculuk