Dereotu faydaları neler? Zayıflamak için nasıl kullanılır?

Keskin ve aromatik kokusu ile salatalarda, çorbalarda, balık ve et yemeklerinde sıklıkla kullanılan dereotu faydaları neler? Kilo vermek için nasıl kullanılır?

Dereotu faydaları neler? Neye iyi gelir? zayıflatır mı

Gaz giderici, yatıştırıcı ve hazmı kolaylaştırıcı özellikleri ile böbrek sağlığı için öneminin yanı sıra; kemik gelişimine olumlu etkilerinden dolayı da osteoporoz düşmanı bir besin. Sindirim sistemi başta olmak üzere vücut sağlığı için çok önemli olan bu besinin, sofradan eksik edilmemesi gerekiyor. Diyetisyen Berna Ertuğ, dereotunun faydaları hakkında bilgi verdi.

Sindirim ve gaz problemlerine iyi geliyor!

Dereotu sindirim sistemi dostu olarak bilinmektedir. Hazımsızlık ve gaz şikayetlerini azaltan etkilerinin yanı sıra; kusma, hıçkırık ve karın şişmesi gibi rahatsızlıklara da iyi gelmektedir. Dereotunun tohumu, bal ile şerbet yapılarak içildiğinde kusma zorluğu çeken kişileri rahatlatır.


Bağırsakları yatıştırıcı özelliği de bulunan dereotu; sindirim ve gaz problemleri olan çocuklarda sindirimi kolaylaştırıcıdır. Anason gibi besinlere göre daha hafif bir aromaya sahip olduğu için tavsiye edilmektedir. Tohumlarından yapılan çay; bağırsak yanmaları, karın ağrıları ve idrar yapamama gibi durumlarda faydalı olmaktadır.

Temel yağ asitleri bakımından da zengin olan bu besin, antioksidan bakımından zengindir ve 1 çay kaşığı dereotu tohumu çiğnemek, nefesi açar ve kötü kokuları giderir. Dereotu, boşaltım sisteminde enfeksiyonlara neden olan “escherichia coli” bakterisine karşı da savaşır.

Kalsiyum deposu

Çok zengin bir kalsiyum kaynağı olan dere otu, 1 çay bardağı inek sütünün 2 katı kalsiyum içerir. 1 çay bardağı inek sütünde 120 mg kalsiyum bulunurken, 100 gr dereotunda bu oran 230 mg’dır. Sütün yerini tutmasa da süt içemeyenler veya kokusundan rahatsız olanlar için mükemmel bir alternatiftir.

Magnezyum ve potasyum açısından da zengin olduğu için kemik sağlığına çok faydalıdır. Dolayısıyla osteoporoza karşı vazgeçilmez bir besindir. Özellikle kadınların bol miktarda dereotunu tüketmesi, diğer vitaminlerle birlikte kalsiyum takviyesi almalarını sağlayacaktır.

Dereotu zayıflamak için nasıl kullanılır?

Dereotu zayıflamak için nasıl kullanılır?

Yemeklerden 15 dk önce 1 yemek kaşığı kıyılmış dereotunu yerseniz, sofradan daha erken kalkarsanız. Dere otu yedikten on dakika sonra tokluk hissiniz artacaktır. Sade yemek istemiyorsanız, salatanın içine katabilir, yahut yoğurda ekleyip tüketebilirsiniz.


C vitamini deposu olan dereotuyla yapılan bir kase cacık, ara öğün için oldukça tok tutacak bir seçenektir. Dere otu lif içeriğinden dolayı uzun süre tok tutucudur. Diyetlerde kilo vermeyi destekliyor.

Yapmanız gereken yalnızca sabah, öğle ve akşam yemeklerinden önce 1 yemek kaşığı dolusu dereotunu yemektir, göreceksiniz iştah falan kalmayacaktır. Tatlı krizlerini önlemekte en etkili besinlerden biridir.

Nefes açıcı dereotu çayı tarifi

Ezilmiş 2 çay kaşığı dereotu tohumunu, kaynamakta olan suya atın. 2-3 dakika kaynadıktan sonra, ateşin altını kapatın. 8 dakika demlenmesini bekleyin. Her yudumda nefes açıcı etkisini gösterecek dereotu çayı, sıvı kısıtlaması ve tansiyon hastaları gibi kişiler hariç günde 2 fincan tüketilebilir. Çocuklara, gaz ve sancı durumlarında sulandırarak dereotu çayından verilebilir.

dereotu tohumu
Dereotu tohumu

Antioksidan deposudur, kan şekerini düşürür

Dereotu, önemli bir antioksidan olan C vitamini sayesinde serbest radikallerle savaşır, hücre hasarını önler. Toksinlerden, serbest radikallerden arınmış bir beden daha hızlı ve kolay kilo verir.

Dereotunda bulunan eugenol ismindeki yağ, senelerdir çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Yapılan son bilimsel çalışmalarda, dereotunun kan şekeri seviyesini düşürdüğü, insülin direncini artırdığı tespit edilmiştir. Dengeli bir kan şekeri ise açlık krizini önler, tok tutup, kilo vermeye yardımcı olur.

Emziren annelerin süt desteği


Emzirme döneminde annelerin sofralarından eksik etmemesi gereken bir besin olan dereotu, anne sütünü artırıcı özelliğe de sahiptir. Düzenli tüketimi kalp ve damar sağlığı üzerinde de olumlu etki sağlar. Damarları rahatlatma ve kan dolaşımını kolaylaştırma gibi özellikleri bulunmaktadır.

Yer fıstığı ezmesi nasıl yapılır? Faydaları neler?