Son dakika: HDP’li Besime Konca’nın milletvekilliği düşürüldü

HDP Siirt Milletvekili Besime Konca’nın milletvekilliği TBMM Genel Kurulu’nda düşürüldü.

Son dakika: HDP'li Besime Konca'nın milletvekilliği düşürüldü

Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) Besime Konca’nın milletvekilliği düşürüldü

Son dakika haberi! Milletvekili seçilmeye engel bir suça ilişkin kesinleşmiş mahkeme kararı bulunan HDP Siirt Milletvekili Besime Konca’nın milletvekilliği düştü.

Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi, HDP Siirt Milletvekili Besime Konca’ya “örgüt propagandası yapmak” suçundan 2,5 yıl hapis cezası veren yerel mahkemenin kararını uygun bulmuştu.


Genel Kurul’da, HDP’li Konca’nın vekilliğinin düşürülmesi için hazırlanan Başbakanlık tezkeresi okundu. ‘Örgüt propagandası yapmak’ suçundan hakkında 2,5 yıl kesinleşmiş hapis cezası gerekçe gösterilerek, Konca’nın milletvekilliği düşürüldü.

Böylece HDP’nin Meclis’teki milletvekili sayısı 54’e inmiş oldu

Daha önce de Figen Yüksekdağ, Nursel Aydoğan, Tuğba Hezer Öztürk ve Faysal Sarıyıldız’ın milletvekilliği düşürülmüştü.

Besime Konca kimdir?

Besime Konca 20 Şubat 1970 tarihinde Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde Hasan Bey ve Reyhan Hanım’ın çocuğu olarak doğdu. İlk ve orta öğrenimini Sevdilli köyünde tamamlamasının ardından Samsun 19 MayısLisesini bitirdi. 1993 ve 2004 yılları arasında siyasî suçlardan 11 yıl cezaevinde kaldı. 2009 yılında KCK Ana Dava Operasyonları kapsamında yeniden tutuklandı. 2014 yılında serbest bırakıldı. Bir süre Özgür Kadın Kongresi Derneğinde çalıştı. Bekar olan Konca, iyi derecede Kürtçe bilmektedir.

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Meclisi Üyesi olarak MYK’da görev alan Konca, Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri’nde Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) Siirt ikinci sıra milletvekili adayı gösterildi ve milletvekili seçildi.

Besime Konca hakkında Siirt Kadınlar Platformu’nun ‘kadına yönelik şiddet’ konulu basın açıklamasında “Cizre ve Nusaybin’de çocuklar özel harekat timlerinin tacizine ve tecavüzüne uğradı” ifadesinden dolayı kamu görevlisine hakaret ettiği gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.


Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı, 22 Mayıs 2016 tarihinde Konca hakkında Demokratik Toplum Kongresi (DTK) eş başkanları ve bölge milletvekillerinin katılımıyla HDP Siirt İl Başkanlığı önünde düzenlenen etkinlikte attığı sloganlar nedeniyle “terör örgütü propagandası yapmak ve halkı galeyana getirmek” suçlarından soruşturma başlattı.

Melih Gökçek’e “ODTÜ Ormanı” suç duyurusu ve gelişmeler