Melih Gökçek’e “ODTÜ Ormanı” suç duyurusu ve gelişmeler

Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Melih Gökçek ve ABB yetkilileri hakkında Orman Kanunu’na muhalefet, kaçak ağaç kesimi ve orman kaçakçılığı, kamu malına zarar verme gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu.

Melih Gökçek'e "ODTÜ Ormanı" suç duyurusu ve gelişmeler

Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği tarafından, 9 Eylül günü iş makineleriyle ODTÜ Ormanı’na ait 48 hektar alanı yok ettiği belirtilerek Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Başkanı İ. Melih Gökçek ve ABB ilgili birim yetkilileri hakkında Orman Kanunu’na muhalefet, kaçak ağaç kesimi ve orman kaçakçılığı, kamu malına zarar verme gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu.

Ayrıca Orman Genel Müdürlüğünün ilgili birimleri ve ODTÜ rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök hakkında kamuoyunun gözü önünde gerçekleşen suçlar karşısında görevlerini yerine getirmeyip görevi ihmal suçu işlediklerine dair suç duyurusunda bulunuldu.


Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği yetkilileri, yaptıkları açıklamayla anayasa ve kanunlara göre açıkça suç teşkil eden eylemleri işleyenlerin hakettikleri cezaya çarptırılmaları konusunda takipçi olmaya devam edeceklerini dile getirdiler.

“Gökçek’in beyanı suç itirafıdır”

Suç duyurusunda ODTÜ ormanında hukuka aykırı bir doğa kıyımı gerçekleştirildiği belirtilerek “İ. Melih Gökçek tarafından sosyal medyada paylaşılan dron çekimleri ve video görüntüleri yapılanları göz önüne sermektedir. Üstelik İ. Melih Gökçek’in “4,5 km’lik yolu bir gecede açarak rekor kırdık” şeklinde basına yansıyan beyanı suç itirafı niteliğindedir” denildi.

Yine suç duyurusunda belediyenin ODTÜ Ormanı’na mevzuata ve usulüne uygun izin almadan girdiği belirtilerek TOMA’lar ve kolluk kuvvetleri eşliğinde ODTÜ Ormanı’nda yaptığı yıkım “hukuksuz, kanunsuz ve usulsüzdür” denildi.


Mevzuata göre tespitler yapılmadan ve gerekli raporlar hazırlanmadan ağaçların kesilmesiyle suç işlendiği; olağan ormancılık faaliyetleri ya da olağanüstü durumlar gereği ormanlardan kesilecek ağaçların tespiti ve raporlanmasından sonra, ağaçların usulüne uygun olarak işaretlenmesi ve damgalanması gerektiği ifade edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Melih Gökçek’in istifasıyla ilgili açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Melih Gökçek’in istifa iddialarıyla ilgili olarak Meclis’te soruları yanıtladı: “Şu an böyle bir şey yok. Ama ileride olmayacağı anlamına gelmez” dedi.

Melih Gökçek paylaşımı AK Parti toplantısında

Ayrıca, AK Parti yönetimi, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) ve MKYK toplantılarında son günlerde yaşanan farklı söylemler konusunda uyarı yapma kararı aldı.


Melih Gökçek’in Kadir Topbaş gibi artık veda etmesi gerektiğine ilişkin ironik mesaj paylaşan AK Partili Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu hakkında disiplin işlemi başlatılmasına karar verildiği bildirildi.

Erdoğan, Gökçek dahil 10 belediye başkanının istifasını istedi


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.