2019 seçim anketi: Cumhurbaşkanlığı seçimleri

Gezici Araştırma şirketi tarafından yapılan 2019 seçim anketi sonuçlarına göre Meral Akşener’in kurduğu İyi Parti, hem meclis aritmetiğini hem de Cumhurbaşkanlığı Seçimi’ni değiştirebilir.

2019 seçim anketi: Cumhurbaşkanlığı seçimleri
2019 seçim anketi: Cumhurbaşkanlığı seçimleri

Gezici Araştırma şirketinin Ekim’deki son anketinde eski MHP’li Meral Akşener’in kurduğu İyi Parti’nin olası bir erken seçime girmesi durumunda yüzde 19.5 oranında oy alabileceği, bu durumda AK Parti’nin oyunun yüzde 43.8 göründüğü saptaması yapıldı. Araştırmaya göre Akşener’in merkez sağ seçmeni konsolide edebilecek potansiyele sahip olduğu belirtiliyor. İşte son anketin çarpıcı sonuçlar…

Reuters’ın Gezici araştırma şirketinden edindiği ankete göre, İyi Parti‘nin seçime girmesi durumunda katılımcıların yüzde 18.5’i CHP’ye, yüzde 8.8’i MHP’ye ve yüzde 7’si ise HDP’ye oy vereceğini söyledi.


Bu durumda MHP ve HDP TBMM’ye girmek için gerekli olan yüzde 10’luk barajın altında kalıyor. İyi Parti’nin katılmadığı bir erken genel seçim olması durumunda ise katılımcıların yüzde 47.1’i AK Parti’ye, yüzde 26.8’i CHP’ye, yüzde 13.5’u MHP’ye ve yüzde 9.8’i de HDP’ye oy vereceğini kaydetti.

16 Nisan referandumunu en iyi tahmin eden şirketlerden biri

Murat Gezici’nin sahibi olduğu Gezici araştırma şirketinin 16 Nisan referandum sonuçlarını en iyi tahmin eden anket araştırma şirketleri arasında yer almıştı.

Türkiye genelinde 10-15 Ekim 2017 tarihleri arasında 4.638 katılımcıyla yüz yüze görüşme metodu ile yürütülen araştırmanın hata payı güven aralığı sınırları içerisinde eksi artı yüzde 2.5 olarak belirtildi.

Ankete katılanların yüzde 60’ı Meral Akşener’i olumlu buluyor

Murat Gezici araştırmaya göre katılımcıların yaklaşık yüzde 60’ının Akşener’in “siyasi duruşunu” olumlu olarak değerlendirdiğini, yüzde 32’sinin ise olumsuz bulduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

İyi Parti 2019 seçim anketi

“Araştırmaya katılanların Akşener parti kurduğunda oy verip vermeyeceğine ilişkin dağılım incelendiğinde yüzde 10.1‘i kesinlikle her koşulda oy vereceğini ifade ederken yüzde 19.1‘i oy verebileceğini, yüzde 17.8’i kararsız olduğunu ifade etmektedir. Toplumun yüzde 50’sine yakın bu oran Akşener’in kurduğu partiye oy verme potansiyelinin büyüklüğünü gösteriyor.”


2019 Seçim anketi: Cumhurbaşkanlığı seçimi adayları

Kasım 2019’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde halkın nasıl oy vereceğini de irdeleyen ankete göre katılımcılara cumhurbaşkanı olarak görmek isteyeceği isim soruldu.

2019 Seçim Anketi’ne göre; yüzde 47,8 oranında AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan; yüzde 38 oranında İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener; yüzde 14.9 oranında ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yanıtları çıktı.

gezici araştırma 2019 seçim anketi cumhurbaşkanlığı meral akşener
2019 seçim anketi

Anket sonuçlarını yorumlayan Murat Gezici; Akşener’in “kararlı ve dik duruşu” ile “kadın oluşunun” halk tarafından takdir gördüğünü belirterek; “Araştırmamızın sonuçlarına göre Akşener’in güven vermesi ve tanınırlılığının artmasıyla birlikte oy potansiyelinde ciddi artış olacağı gözlenmekte” dedi.

Daha önce Objektif Araştırma‘nın İyi Parti kurulmadan önce yaptığı 2019 Seçim Anketi’ne göre; Meral Akşener’in yeni kuracağı partiye oy veririm diyenlerin oranı, kararsızlar dağıtılınca yüzde 21 çıkmıştı.

Merkez sağ seçmeni yüzde 70 seviyesinde

Araştırmaya katılanların yüzde 44.6’sının Türkiye’de yeni bir partiye ihtiyaç olduğunu vurguladığını da söyleyen Gezici, şöyle devam etti:

“Merkez sağ seçmen oranı yüzde 70 olarak görülüyor. Olası bir Cumhurbaşkanlığı seçiminde Meral Akşener’in Erdoğan’la birlikte aday olması durumunda ciddi anlamda bir seçim yarışının olacağı şimdiden öngörülmektedir. Anket sonuçları 2002 yılından bu yana ilk defa merkez sağ seçmeni milli duygularla konsolide edecek söylemleri; Akşener’in kuracağı partide görebilme durumunu ortaya koyuyor.”


Objektif Araştırma 2019 seçim anketi:
Meral Akşener’in partisi seçime girerse yüzde kaç oy alır?