Black Mirror dizisindeki “sosyal skor” Çin’de gerçek oluyor!

Çin’in geçtiğimiz aylarda günüllülük esası ile başlattığı ‘sosyal skor’ sistemi 2020 yılında zorunlu hale gelecek. Çin’in kararı Black Mirror dizisindeki RateMe sosyal puanlama uygulamasını hatırlattı.

Black Mirror dizisindeki sosyal skor sistemi Çin'de gerçek oluyor!

Çin’de uygulaması planlanan programın adı “Sosyal Skor.” Bu uygulamayla birlikte Çin halkını birçok değişiklik bekliyor.

2010 yılından beri bu uygulama için çalışmalarını yürüten Çin’de şu an test aşamasında gönüllü yapılan uygulama; 2020’den itibaren ülke çapında vatandaşlarına ‘kişisel kredi notu’ vermeye başlayacak.


Mobil cihazlara yüklenecek bir uygulama sayesinde vatandaşların davranışlarını denetleyecek sistem Çin’in Jiangu bölgesinde pilot proje olarak test ediliyor.

Sosyal Skor uygulaması sayesinde Çin Devleti, vatandaşlarını hem sanal hem de gerçek yaşantılarını takip ederek davranışlarının yasal ve ahlaki uygunluklarını puanlamış olacak.

çin sosyal skor uygulaması vatandaşlık puanlama sistemi

Vatandaşlık puanlama sistemi

Puanlama sistemi ise A, B, C ve D olarak 4’e ayrılacak. A, 1050 puan ve üzerinde not alan ve dürüst insanlardan oluşacak. D kategorisinin puanı ise 599 ve altı olarak belirlendi. Bu kategori ayrıca ülkedeki en ahlaksız kesimi de temsil edecek.

Puanlama anlayışı ise sosyal medya paylaşımları ile doğrudan orantılı olacak. Yalan beyanda bulunmak ve uygunsuz fotoğraflar paylaşmak 50 puanlık kesinti anlamına gelecek.


Bu sadece sosyal medya ile sınırlı olmayacak. Örneğin karşıdan karşıya geçerken yaya geçidinden geçmezseniz ve faturalarınızı zamanında yatırmazsanız skorunuz epey bir düşecek.

Ayrıca herhangi bir sınavda kopya çekerken yakalanan biri ise bankaya kredi başvurusunda bulunamayacak, hatta evlenmek için eş bulurken bile epey zorluklar yaşayacak.

Black Mirror dizisi Rate Me uygulaması

Çin’deki uygulama çok izlenen Black Mirror dizisinin 3. sezonunun 1. bölümünde gözüken “RateMe” puanlama uygulamasını hatırlattı.

Netflix yapımı Black Mirror dizisinin 3. sezon 1. bölümünde; sosyal medya skorunu umutsuzca artırmaya çalışan bir kadının dibe vuruşunu anlatıyor.

Hikaye şöyle: (SPOILER)


Lacie adında genç bir kadın, insanların statüsünün sosyal medya üzerindeki derecelendirmesine tabi olduğu bir dünyada yaşıyor. Vatandaşların sosyal medyada 5 puan üstünden değerlendirildiği sistemde Lacie 4.2 puana sahip. Lacie, lüks bir ev kiralamak için kredi kullanmak ister. Ancak bunun için sahip olması gereken puanın 4.5 olması gerekir. Toplum tarafından çok beğenilen 4.9 puana sahip eski kolej arkadaşı Naomie’ye yakınlaşmayı planlar. Ne yazık ki, olaylar Lacie’nin tahmin ettiği gibi gelişmez.

Yüzüklerin Efendisi (Lord of the Rings) dizi oluyor!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.