Çiftlik Bank nedir? Neden inceleme başlatıldı?

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, son dönemde vatandaşlar tarafından saadet zinciri olduğu iddiasıyla şikayet konusu olan Çiftlik Bank isimli sanal oyun için inceleme başlattı.

Çiftlik Bank nedir? Neden inceleme başlatıldı?

Edinilen bilgilere göre, Gümrük ve Ticaret Bakanlığına son dönemde yapılan başvurularda, sanal çiftlik oyunu olarak bilinen “Çiftlik Bank” isimli gelir vadeden sistemin yasal olup olmadığı soruldu. Vatandaşların, söz konusu oyunun, piramit satış sistemi olabileceği iddiasıyla denetim yapılmasını talep ettiği öğrenildi.

Bakanlık da son dönemde yazılı ve görsel medyada sıklıkla gündeme gelen, ihbar ve şikayetlere de konu olan sanal çiftlik oyununa ilişkin, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında harekete geçti. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, “Çiftlik Bank” isimli sistemi işlettiği anlaşılan Fame Game Hayvancılık Sanayi ve Ticaret A.Ş.‘nin de bulunduğu bazı şirket ve organizasyonları denetim kapsamına aldı. Bakanlığın, benzer yapıların tespiti ve denetimine ilişkin çalışmalarının devam ettiğine işaret edildi.


Çiftlik Bank nedir?

İddiaya öre 200 bin TL yatırana aylık 50 bin lira kazanç vaadiyle sanal çiftlik hayvanları satan KKTC merkezli ÇiftlikBank, aslında İnternet üzerinden oynanan sanal bir oyun. Kişiler siteye üye olduktan sonra sanal tarım yatırımları gerçekleştiriyor.

Yatırdığı paraya göre, tavuk, arı veya keçi satın alıyor. Üyelere, sanal yatırımın ardından yüzde 40’a yakın kazanç sağlandığı iddia ediliyor. Sistem içindeki ödeme trafiği ise Papara adı verilen bir yazılım kullanılarak sağlanıyor.

ÇiftlikBank’ın sermayedarı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) menşeli “Fame Game Software Ltd” isimli firmanın sermayesinin 100 bin dolar olduğu iddia ediliyor.


Şirketin CEO’su 27 yaşındaki Mehmet Aydın birçok yatırım yaptıklarını belirtiyor. Gerçekte hayvan aldıklarını onların yemi ve samanını da ürettiklerini söylüyor. Şirket, tanesinin 10-15 TL’ye satıldığını öne sürdüğü mavi yumurtayla para kazandığını iddia ediyor.

Server’ın adını Diriliş yaptık

Şirketin CEO’su olduğu belirtilen Mehmet Aydın, Twitter’dan paylaştığı mesajda “Son zamanlarda Çiftlik Bank ailemize, firmamıza yapılan karalama çalışmalarına, büyümemize engel olma çabalarına karşı hep birlikte dimdik durduk. Bu sebeple 1.Server (Ceres) ismini “DİRİLİŞ” olarak değiştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Çiftlik Bank mercek altında

Kısa sürede on binlerce üyeye ulaşan ÇiftlikBank, birçok soru işareti barındırıyor. 200 bin TL yatırana aylık 50 bin lira kazanç vaadiyle sanal çiftlik hayvanları satan KKTC merkezli şirketin hesapları incelenecek.

Çiftlik Bank CEO'su Mehmet Aydın
Çiftlik Bank CEO’su Mehmet Aydın (sağda)

Çiftlik Bank’tan açıklama: Gerçek, yasal bir ticari organizasyonuz

Konuyla ilgili olarak Çiftlik Bank tarafından yapılan açıklamada iddialar reddedilerek şöyle denildi:


“Firmamız haberde anılan yasa dışı hiçbir organizasyona benzemediği gibi tüm yatırımları gerçek, üretimleri gerçek, satışları gerçek ve iştirakçileri gerçek bir yasal ticari organizasyondur. Üretim ve tesislerimizin tamamı Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan ve Maliye Bakanlığı’ndan izinler alınarak çalışmalarını sürdürmektedir. Yıl sonuna kadar 150’yi bulacak şarküterilerimizde yer alan baldan zeytine, peynirden mavi yumurtaya tüm ürünler Çiftlik Bank markası ile kendi üretimlerimizden oluşmaktadır” denildi. (Kaynak: Hürriyet)

Bağdat Caddesi’nde gayrimenkul krizi: Konut yatırımı durdu!