Meclis Başkanlığı seçimi: İlk iki tur sonuçları belli oldu!

Meclis Başkanlığı seçimi ilk 2 tur tamamlandı. Toplam 5 parti ve 6 adayın yarıştığı seçimde oylama sonuçları…

tbmm Meclis Başkanlığı seçimi: İlk iki tur sonuçları belli oldu!

SON DAKİKA: İsmail Kahraman yeniden Meclis Başkanı seçildi!

Meclis Başkanlığı seçimi 1. tur sonuçları:

AK Parti adayı İsmail Kahraman: 260 oy

AK Parti yedek adayı Tamer Dağlı: 38 oy


CHP adayı Zekeriya Temizel: 113 oy

MHP adayı Celal Adan: 40 oy

HDP adayı Selma Irmak: 39 oy

İYİ Parti adayı Yusuf Halaçoğlu: 6 oy

Meclis Başkanlığı seçimi 2. tur sonuçları:

AK Parti adayı İsmail Kahraman: 257 oy

AK Parti yedek adayı Tamer Dağlı: 38 oy

CHP adayı Zekeriya Temizel: 122 oy

MHP adayı Celal Adan: 40 oy

HDP adayı Selma Irmak: 38 oy


İYİ Parti adayı Yusuf Halaçoğlu: 6 oy

Meclis Başkanlığı seçimi 3. tur sonuçları:

AK Parti adayı İsmail Kahraman: 289 oy

CHP adayı Zekeriya Temizel: 124 oy

MHP adayı Celal Adan: 36 oy

HDP adayı Selma Irmak: 37 oy

İYİ Parti adayı Yusuf Halaçoğlu: 7 oy

AK Parti’de yedek aday Tamer Dağlı

AK Parti’de Adana Milletvekili Tamer Dağlı, asıl adayın sağlığıyla ilgili beklenmeyen bir gelişme olasılığına karşı ‘yedek’ aday gösterildi. Kulislerde, Meclis yönetimi ve parti grup yönetiminde değişim bekleyen bazı AK Parti milletvekillerinin ilk iki turda tepki oylarını Dağlı’ya yönlendirme olasılığına karşı vekillerin uyarıldığı konuşuluyordu.

Adana Milletvekili Tamer Dağlı’nın da görüştüğü arkadaşlarına, “Jest için bile olsa ilk turlarda bana oy vermeyin” dediği belirtiliyordu. Yedek adaylıkta Dağlı’nın adının alfabetik olarak seçildiği öğrenildi. Meclis albümünde 01 plakalı Adana’nın sırasında AB Bakanı Ömer Çelik’in ardından soyadına göre ikinci sırada Dağlı yer alıyor. Bakan aday gösterilemediğinden görev Dağlı’ya verildi.

Yeni anayasa Meclis'ten geçti Türkiye referanduma gidiyor

Meclis Başkanlığı seçimi 3. tur oylamada 276 aranacak

Meclis Başkanlığı seçimi gizli oyla yapılıyor. İlk iki oylamada üye tam sayısının 3’te 2’si (367), üçüncü oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğu (276) aranıyor. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, en çok oy alan 2 aday için dördüncü oylama yapılıyor. 315 oyu olan AK Parti’nin üçüncü turda İsmail Kahraman’ı seçmesine kesin gözle bakılıyor.

TBMM’de 316 sandalyesi bulunan AK Parti’de mevcut Meclis Başkanı Kahraman, “tarafsızlık” ilkesi nedeniyle oy kullanamıyor.

TBMM Başkanı nasıl seçilir?


1. TUR: 367 oy (3’te 2 çoğunluk aranır)
2. TUR: 367 oy (3’te 2 çoğunluk aranır)
3. TUR: 276 oy (Salt çoğunluk aranır)
4. TUR: 3. turda en çok oyu alan 2 aday yarışır.

Hükumet Sözcüsü Bekir Bozdağ’dan Reza Zarrab tepkisi


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.