Türk kadınları güzellik araştırması: Yüzde 91 kendini güzel buluyor!

Philips’in Küresel Güzellik Endeksi Raporu’na göre Türk kadınlarının yüzde 91’i yani neredeyse her 10 kadından dokuzu güzel olduğuna inanıyor.

Türk kadınları güzellik araştırması: Yüzde 91 kendini güzel buluyor!
Türk kadınları güzellik araştırması: Yüzde 91 kendini güzel buluyor!

Amsterdam’daki Güzellik Zirvesi’nde duyurulan rapor, aralarında Türkiye’nin de olduğu 11 ülkeden 11 binin üzerine kadınla görüşülerek hazırlandı. Araştırmaya Türkiye’den 1000 kişi katıldı.

Türk kadınları kendini güzel buluyor!

Buna göre Türk kadınlarının yüzde 91’i kendini güzel buluyor. Türk kadınları kendilerini güzel bulma açısından yüzde 96’lık Hindistan’ın ardından ikinci sırada.


Rusların yüzde 81’i, Çinlilerin yüzde 73’ü, ABD’lilerin yüzde 65’i, Güney Korelilerin yüzde 61’i, Fransızların yüze 41’i, Britanyalıların da yüzde 29’u kendisini güzel buluyor.

‘Baskı hissediyorum’ diyen çok az

Türk kadınlar yüzde 39’u, güzel görünmenin kendine güven açısından önemli bir faktör olduğunu düşünüyor. Kadınların yüzde 17’si ise güzel görünme baskısı hissettiklerini söylüyor. Dünyada bu oran yüzde 13.

Türk kadınları güzellik araştırması: Yüzde 91 kendini güzel buluyor!
Türk kadınları güzellik araştırması: Yüzde 91 kendini güzel buluyor!

Beş kadından biri için eşi önemli

Türkiye’deki kadınların yüzde 30’u güzellik anlayışları konusundaki en büyük etkinin annelerinden geldiğini düşünürken, yüzde 21’i eşlerinin etkili olduğunu söylüyor.


Sağlıklı, mutlu ve saygılı olmak güzelliğin anahtarı

Araştırmaya göre, sağlıklı olmak (yüzde 77), mutluluk (yüzde 73) ve öz saygı (yüzde 57) kişinin kendine güvenmesinde en önemli faktörler arasında gösteriliyor. Araştırma yıllar bazında değerlendirildiğinde ise giderek daha çok kadının sağlıklı olmanın, güzel görünmekten çok kendine güvenle alakalı olduğuna inanıyor.

Her kadının güzellik anlayışı farklı

Raporda ülkeler arasında güzellik algısı ve alışkanlıklarında önemli farklar göze çarpıyor ancak ortak nokta kadınların yüzde 89’unun herkesin güzellik anlayışının farklı olduğunu, tek bir güzellik kavramının olmadığını söylüyor.

Araştırma sonuçlarına göre kadınların yüzde 89’u pozitif bakış açısının güzelliklerini tanımlamada büyük bir rol oynadığını düşünürken, yüzde 85’i duygusal dengenin önemli olduğunu; yüzde 81’i ise fiziksel zindeliğin güzelliği tanımladığını ifade ediyor.

Hintli kadınlar bizden öndeymiş

Kendini en güzel hisseden kadınlar sıralamasında, ilk sırada Hindistan yer alıyor. Yüzde 96’lık oranla Hintli kadınlar kendilerini güzel buluyor. Güzel göründüklerine inanan kadınlar sıralamasında Türkiye yüzde 91 ikinci sırada yer alıyor.


Türkiye’yi, yüzde 81 ile Rusya, yüzde 73 ile Çin, yüzde 65 ile ABD ve yüzde 61 ile Kore, yüzde 41 ile Fransa ve yüzde 29 ile Birleşik Krallık takip ediyor.

Kadınlar cinsel ilişkide ne ister? ABD’de şaşırtan araştırma