Kadınlar cinsel ilişkide ne ister? ABD’de şaşırtan araştırma

Kadınlar cinsel ilişkide ne ister? Bilim dünyası, kadınların sevişmekten zevk almaları ve tatmin olmaları için ihtiyaç duyulan unsuru bulmak için yapılan araştırmayı konuşuyor.

Bilim dünyası açıkladı: Kadınlar yatakta sekste ne ister

Kadınlar cinsel ilişkide ne ister araştırması

ABD’de 1055 kadın üzerinde yapılan araştırma sonuçları Amerikan basınının gündemine oturdu. Indiana Üniversitesi Kamu Sağlığı Fakültesi’nde yapılan araştırmaya göre kadınların cinsel olarak tatmin olması için klitoral uyarılmaya ihtiyaç duyulduğu belirlendi. Amerikan basını ve kadınlar araştırmayla dalga geçti.

Kadınların yatakta orgazm olabilmesini tetikleyen unsurları bulmak isteyen uzmanlar birçok detayı inceledi. Yüzde 95’i erkeklerle cinsel ilişki kuran 1055 kadının internet üstünden anonim bir anket doldurmaları istendi.


Klitoral uyarılma

Araştırmaya katılan kadınların %73’ü orgazm olmak için klitoral uyarılmaya ihtiyaç duyduklarını açıklarken Journal of Sex&Marital Therapy dergisinde de yer alan makalede başka sonuçlar da dikkat çekti.

Kadınların en kolay nasıl tatmin oldukları sorulduğunda ise araştırmaya katılan kadınların %64’ü klitorisin aşağı yukarı hareketlerle uyarılmasından ve %52’si ise dairesel hareketlerle uyarılmaktan tatmin olduklarını belirtti.

Kadınların sadece yüzde 18.4’ü cinsel ilişkinin onları orgazm haline getirmek için yeterli olduğunu belirtti. Öte yandan, kadınların neredeyse dörtte biri penetrasyona klitoral uyarılma eklenmesinin ya orgazm için gerekli olduğunu ya da orgazmlarının daha iyi hissettiklerini söyledi. Özetle dört kadından üçü cinsel ilişki sırasında klitoral uyarılmayı arzu ettiğini belirtti. Ankete katılan 21 kadın araştırmanın sorularını hiç cevaplayamadı çünkü eşleri cinsel ilişki sırasında klitorislerine hiç dokunmadığını belirtti.


Araştırmayı yürüten Brian Dodge, Newsweek dergisine açıklamalarda bulunarak, “Bu araştırma büyük bir atılım” dedi. Fakat başta New York Post ve NY Daily News olmak üzere birçok yayın kuruluşu ve sosyal medyada kadınlar, “Zaten biz bunu her zaman söylüyorduk. Erkeklerin de bunu anlaması iyi olmuş” yorumları yaparak araştırmayı yürüten ekiple dalga geçti.

Erkekleri cinsel ilişkiden korkutan 6 sebep