Video: Irak Süleymaniye deprem son görüntüler

Irak’ın güneydoğusunda yer alan Süleymaniye kentinde 7.3 büyüklüğünde deprem oldu. Türkiye’de birçok ilde hissedildi! Başta Süleymaniye, Musul ve Halepçe’de yıkım var. Türk Kızılayı harekete geçti.

Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırmaları Kurumu’nun (USGS) verilerine göre depremin Richter ölçeğine göre 7.3 olarak revize edildi. Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde birçok şehirde hissedildi.

USGS verilerine göre Irak’ın Süleymaniye kentinde yerin 25 km derinliğinde meydana gelen depremin büyüklüğü 7.3 olarak kaydedildi. Irak yerel saati ile 21:18’de meydana gelen depremin merkez üssü Halepçe’nin 30 km güneybatısı olarak bildirildi.


Güneydoğu’da paniğe neden oldu

Başta Diyarbakır, Batman, Mardin, Hakkari ve Şırnak’taki yurttaşlar deprem sonrası sokaklara çıktı. Diyarbakır, Mardin ve Batman’da korkuya neden oldu. Yaklaşık 40 saniye süren depremden dolayı panik yaşayan vatandaşlar, kendilerini sokağa attı. Mardin’de çocuğunu kucaklayarak sokağa çıkan bir vatandaş, “Depremi eşim bayağı hissetti. Eşim panikledi bu yüzden çok korktum” dedi.

iraq iran earthquake

Kandilli Rasathanesi merkez üssü olarak İran’ı açıkladı

Öte yandan Kandilli Rasathanesi de depremin şiddetini 7.1, merkezüssünü ise İran olarak açıkladı.

ırak deprem son görüntüler

Deprem 6 ülkede hissedildi

Deprem, Irak ve Türkiye’nin yanı sıra İran, Suriye, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde de hissedildi.

Kızılay harekete geçti

Depremin ardından Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık Twitter’dan açıklama yaptı ve “Ekiplerimizi bölgeye sevk ediyoruz, Irak Kızılayı ile irtibat halindeyiz.” mesajını paylaştı.

Bölgede daha büyük artçılar olabilir!


Prof. Dr. Tuncay Taymaz, “Bu deprem bizim için sürpriz değil. 100-150 kilometrelik bir deprem fayının kırıldığını tahmin ediyoruz. 10 km derinliğinde gerçekleşen bu depremin ilk 72 saatte artçıları 7.5 şiddetine kadar varabilir.” açıklamasında bulundu.

Korkutan açıklama: Marmara depremi için tarih verdi!