Teruzor yumurtaları ve embriyo kalıntıları bulundu!

Bilim insanları, 66 milyon yıl önce nesli tükenen uçabilen bir türü olan ‘teruzor’lara ait 215 yumurta ve embriyo kalıntıları buldu!

66 milyon yıl önce nesli tükenen teruzor yumurtaları bulundu!

Çin’de bir paleontolojist grubu, 66 milyon yıl önce nesli tükenen teruzor (pterosaur) isimli bir tür uçabilen sürüngene ait ve sağlam bir şekilde var olan 215 adet yumurta buldu. Bulunan yumurtaların bazısında halen embriyo kalıntıları bulunduğunu belirten bilim insanları, bu keşfin “olağanüstü” olduğunu söyledi.

Uçak büyüklüğünde dinozorlar

Uçan bir tür sürüngen olan ‘teruzor’ların 66 milyon yıl önce nesli tükenirken, dünyada daha önce şu ana kadar yalnızca bir düzine teruzor yumurtası bulunmuştu. Teruzorlar uçabilen en büyük canlılardan biri olarak kabul ediliyor. Büyüklükleri uçak büyüklüğünde olabiliyordu.


Bilim insanları, eski fosil kalıntılarının yıllar geçtikçe düzleştiğini ve incelenmelerinin zorlaştığını fakat Çin’de ortaya çıkarılan yumurtaların tamamen ezilmediğini ve 16’sının içinde halen embriyo kalıntısı bulunduğunu söyledi.

teruzor yumurtası
Teruzor yumurta fosilleri

Leicester Üniversitesi palebiyologu David Unwin bu tarz keşiflerde genellik çok az madde elde edildiği için fosillerin üzerinde araştırma yapmanın çok zor olduğunu söylerken, “Gerçekten çok değerli bir fosil bulduğunuzda, üzerinde çalışma yapmak çok zor çünkü bulduğunuz fosil çok eşsiz oluyor. Şu an elimizde üzerinde çalışma yapabilmek için birçok yumurta bulunuyor” dedi.

Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde bulunan Federal Üniversitesi Ulusal Müzesi’nde araştırma lideri ve paleontolog Alexander Kellner, 30 yıldan uzun bir süredir teruzorların üzerinde çalışma yapıyor.


teruzor yumurtaları embriyo kalıntıları

Kellner ve meslektaşları tarafından 2014 yılında keşfedilen bir tür olan teruzorlar, H. tianshanensis isimli cins sınıfında yer alıyor. Kellner’a göre, aynı bölgede bu kadar fazla yumurta bulunmasının sebebi de, birden fazla dişi H.tianshanensis’in aynı yerde yumurtlamaları olabilir.

teruzor yumurtaları embriyo kalıntıları

Fosilleri inceleyen bilim insanları, yumurtalarda bulunan embriyoların yetişkin teruzor özelliklerini göstermediğini ve 2014’te ismi konulan cinsin bilindiği gibi olmayabileceğini açıkladı.

teruzor yumurtaları embriyo kalıntıları

Teruzorların uçmayı öğrenmeden önce yerde avlanıp büyümüş olabileceklerini söyleyen Güney Kaliforniya Üniversitesi paleontologu Michael Habib, “Kanatlardaki kemik gelişimi, bacaklardaki kemik gelişimine oranla az olsa da kanatlardaki kemikler vücudun çoğu kısmına göre oldukça kuvvetli” dedi.

teruzor yumurtaları embriyo kalıntıları


Araştırmanın daha yeni başladığı teruzor yumurtaları hakkında Los Angeles Doğal Tarih Müzesi paleontologu Luis Chiappe, bu keşfin yalnızca buzdağının görünen kısmı olduğunu ve yapılacak çalışmalarla 66 milyon yıl önce nesli tükenen uçan sürüngenler hakkında birçok bilginin yüzeye çıkacağını söyledi.

teruzor yumurtası kemik kalıntıları
Teruzor kemik kalıntıları
teruzor yumurtaları embriyo kalıntıları
Teruzor ailesi (animasyon)
teruzor yumurtaları embriyo kalıntıları
Teruzor cinsi uçabilen bir dinozor
teruzor yumurtaları embriyo kalıntıları
Teruzor fosili

Türk tarihini değiştirecek arkeolojik kazı: Türkler 1071’den çok önce İstanbul’da yaşıyorlarmış!