Yiğit Can Yılmaz: 16 yaşında Apple Siri’nin açığını bulan Türk

16 yaşında lise son sınıf öğrencisi Yiğit Can Yılmaz, teknoloji devi Apple’ın çok önemli bir açığını bularak adını yazdırdı.

Yiğit Can Yılmaz: 16 yaşında Apple'ın açığını bulan Türk

Sesli asistan Siri’deki açığı bulduğunu ifade eden Yılmaz, “Kullanıcıların bildirimlerini kapatması durumunda bile Siri, gelen bildirimlerin içeriğini okumaya devam ediyordu” dedi.
Kahramanmaraşlı bir lise son sınıf öğrencisi. Teknoloji ve yazılım dünyasına meraklı. Kullanmayı sevdiği ‘Apple’ ürünlerinin yazılımlarını incelemeye karar verir.

Önce yazılım dillerini öğrenir. Daha sonra hafta sonlarında boş vaktini iPhone, iPad ve Mac gibi ‘Apple’ ürünlerinin yazılımlarını incelemek için geçirir. Sonunda öyle bir açık bulur ki Apple, bu 16 yaşındaki öğrencinin adını web sitesine yazarak teşekkür eder. Yiğit Can Yılmaz’dan bahsediyoruz.


Apple’ın sesli asistanı Siri’deki bir açığı bulan Yılmaz, “Apple’ın paylaştığı kaynak kodlar üzerinden testlerde Siri’deki açığı tespit ettim. Kullanıcı bildirimleri kapatsa bile Siri, bildirimlerim içeriğini okumaya devam ediyordu. Yani siz kapatsanız bile Siri farkına varmıyordu. Apple’ın güvenlikten sorumlu ekibine gönderdim” dedi.

Apple, yetkililerinin hızlı şekilde harekete geçtiğini aktaran Yılmaz, şunları anlattı: “Bulduğum açık oldukça önemliydi. Apple’ın iPhone 5s ve üst modellerle, iPad Air ve sonrası ve iPod touch 6. nesili kapsıyordu. Benim iletişime geçtiler ve açığı kapattılar. Apple’ın web sitesinde katkıda bulunanlar listesine adımı yazdılar. 2 bin dolarlık ödülün de sahibi oldum.”


“Mühendis olmak istiyorum”

Gelecekte yazılımlarla ilgili çalışmak istediğini belirten Yılmaz, “Apple ürünlerine karşı oldukça meraklıyım. Mühendis olmak istiyorum. Apple için programa dillerini öğrendim. Bu alana odaklanmış durumdayım. Okul haricindeki tüm boş vakitlerimi yazılımlar üzerine geçiriyorum. Apple’ın tüm ürünleri hakkında bilgim var” dedi.

Apple’ın web sitesinde katkıda bulunanlar listesine adını yazdırdı:

apple siri açığı yiğit can yılmaz

Yeni açıklar buldu

Küçük yaştan itibaren elektronik ürünlere ilgi duyduğunu anlatan Yılmaz şöyle konuştu:

“Apple’ın ürünleri ilgimi çok çekiyor. Bu yüzden iPhone, iPad, Mac bilgisayarları başta olmak üzere Apple ürünlerini incelemeye karar verdim. Hafta sonları bu modellerin yazılımlarındaki sızma testlerini yapıyorum. Apple’ın paylaştığı kaynak kodlar üzerinden testlerimi yapıyorum.”


Şu anda bir açığı daha Apple yetkililerine gönderdiğini belirten Yılmaz, “Yeni bulduğum açık Apple’ın web tarayıcısı Safari’yi ilgilendiriyor. Safari üzerinde ziyaret edilen internet sitelerindeki adres çubuğu kolaylıkla değiştirilebiliyor. Bu da kullanıcılar aldatmaya yönelik sonuçlara sebep olabilir. Örneğin; Safari üzerinden kredi kartı dolandırıcılığı yapılabilir. Apple, şu anda bu açığı kapattı ve çok kısa bir süre sonra adımı teşekkür listesine ekleyecek” dedi. (Haber: Ahmet Can / Hürriyet)

2018 yılı hayatımızda çok şeyi değiştirecek!

2018 yılı hayatımızda çok şeyi değiştirecek!