Akif Hamzaçebi’den Uber ve iTaksi çıkışı

Kulislerde ismi CHP’nin İstanbul büyükşehir belediye adayı olarak geçen Akif Hamzaçebi, “İstanbul’dan Uber’i kovarak İBB’nin başlatmış olduğu iTaksi uygulamasını da İstanbul Taksiciler Esnaf Odası’na vereceğiz” açıklamasında bulundu.

akif hamzaçebi itaksi uber ibb istanbul büyükşehir belediyesi

CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, Kağıthane’de bulunan İstanbul Taksiciler Esnaf Odası’nda yaptığı ziyarette, taksicilerin en büyük sorununun  akıllı telefonlar için üretilen taksi uygulaması Uber olduğunu söyledi.

“İstanbul’daki taksi pazarına küreselleşmenin şirketleri hakim olmak istiyor”

“Taksici esnafı dediğimiz zaman çok büyük bir kitleden bahsediyoruz. İstanbul’da 17 bin 395 taksici esnafı var. Tüm Türkiye’de bu sayı 75 bindir. 75 bin takside 225 bin kişi çalışıyor. Bu da yaklaşık 1 milyonluk nüfusun geçimini bu alandan sağlaması demektir. Özellikle İstanbul’daki taksi pazarına küreselleşmenin şirketleri hakim olmak istiyor. Esnaf odası başkan vekili bunu küresel korsan olarak isimlendirdi. Küresel hırsız diyebiliriz, her şey diyebiliriz. Teknolojiyi kullanarak internet üzerinden oluşturulan ağ sayesinde ticari taksiler dışında bir taşıma ağı oluşmuş durumda.”


İstanbul ‘da 5 bin Uber aracı bulunduğunu belirten Hamzaçebi, “Vergi ödeyip ödemedikleri bilinmiyor. Şirketler de yurt dışında olduğu için burada vergisiz bir alan söz konusu” diye konuştu.

‘Uber’i kovacağız’

iTaksi uygulamasından yüzde 4.95 komisyon alındığını ifade eden Hamzaçebi, alınan komisyonun taksiciler üzerinde büyük bir yük oluşturduğunu söyledi.


Akif Hamzaçebi istanbul taksi uber itaksi

Hamzaçebi şöyle devam etti: “İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin uygulamaya koyduğu iTaksi ile internet üzerinden İstanbulluların taksiyi çağırması mümkün. Şu an İstanbul’daki 17 bin taksinin 4 bini iTaksi uygulaması kapsamında. Sistem yaygınlaşırsa tüm taksicileri kapsama altına alacak. Ortada şöyle bir sorun var. O taksicilerin aldığı ücret üzerinden yüzde 4.95 oranında bir komisyon alınıyor. Vergiler dahil bu yüzde 6’ya denk geliyor. Bir taksi günde 500-600 lira kazanır. Bunun yüzde 5’i 30 lira eder. Bu rakam taksici esnafı üzerinde çok büyük bir yüktür.”

“İstanbul taksicilerinin belalısı olan, onun kazancına göz dikmiş olan Uber’i kovacağız. İBB’nin başlatmış olduğu iTaksi uygulamasını da İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nden çıkartıp İstanbul Taksiciler Esnaf Odası’na vereceğiz” diyen Hamzaçebi’ye maket taksi hediye edildi.

Uber nedir?

Araç sahipleriyle müşterilerin doğrudan irtibat kurmasını sağlayan Uber, Türkiye’de İstanbul, Bodrum ve Çeşme’de 3 binin üzerinde sürücüyle çalışıyor. 2009 yılında kurulan Uber, 83 ülkede 647 şehirde faal.

iTaksi nedir?


İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), akıllı cep telefonlarıyla en yakın taksinin çağırılabileceği ‘iTaksi’ sistemini mayıs ayında tanıtmıştı. Taksici dernek ve kooperatifleri, Uber’e karşı ‘mücadele’ etmek için düzenledikleri toplantıda ‘bildik söylem’de birleşmişti: “Bunlar tıpkı FETÖ örgütü gibi.”

Türkiye’de ‘Uber’ kullananlara 281 TL şok ceza