Facebook Marketplace platformunu Türkiye’de kullanıma sunuyor

Facebook Marketplace platformunu Türkiye’de kullanıma sunuyor. 64 ülkede kullanılabilen Marketplace, Facebook üzerinde yerel ürünleri almayı ve satmayı tek bir çatı altında topluyor.

Facebook Marketplace platformunu Türkiye’de kullanıma sunuyor

İnsanların halihazırda Facebook’u kendi toplulukları içinde ürün alım satımı için sıkça kullandığının altını çizen firma, bu aktivitenin Facebook Grupları ile başladığını ve son birkaç yıl içinde ciddi artış gösterdiğini belirtti. Her ay 700 milyondan fazla kişi bir şeyler almak ve satmak için Marketplace’i kullanıyor.

Marketplace Ürün Yönetimi Direktörü Karandeep Anand konuyla ilgili şunları söyledi:

“Bugün yerel ürünleri keşfetmeyi, almayı ve satmayı uygulama üzerinde tek bir çatı altında toplayarak kolaylaştıran Marketplace platformunu Türkiye’de kullanıma sunuyoruz. İnsanların halihazırda Facebook’u kendi toplulukları içinde ürün alım satımı için kullandığını biliyoruz ve Marketplace ile artık bunu çok daha kolaylaştırıyoruz.”


Marketplace Türkiye’nin de dahil olduğu 64 ülkede kullanılabiliyor

Marketplace ile ilgili paylaşılan bazı güncel veriler ise şu şekilde:

– Marketplace halihazırda 64 ülkede kullanılabiliyor

– Kullanıma sunulduğu günden itibaren Marketplace üzerinde potansiyel bir alıcı ve satıcı arasında geçen tekil sohbetlerde yüzde 77 artış gözlendi

– Her ay 700 milyondan fazla kişi bir şeyler almak ve satmak için Marketplace’i ziyaret ediyor

-1 Ocak 2017’den beri dünya çapında Marketplace sekmesinde yapılan aramalar 3 kat arttı

– Son üç ayda mevcut envanter içinde sırasıyla Araç, Mobilya ve Elektronik & Bilgisayar kategorileri, insanların en çok etkileşime geçtiği ilk üç kategori oldu

Platformu kullanmaya başlamak için Facebook’un uygulaması üzerinde Marketplace simgesine tıklanması yeterli.


Aranan ürünü kolayca bulabilmek için üst kısımdaki arama sekmesinde arama yapılabiliyor ve sonuçlar yer, kategori ya da fiyata göre filtrelenebiliyor. Satış yapmak için ise istenilen ürünün fotoğrafını çekip, açıklama ve fiyatını belirledikten sonra paylaşmak yeterli. Alıcılar ve satıcılar Messenger’ı kullanarak da kolaylıkla iletişime geçebiliyor. Facebook’un sunduğu güvenlik ipuçları, gizlilik kontrolleri ve kullanımı kolay raporlama araçları ise insanların Marketplace üzerinde güvenle alışveriş yapmasına yardımcı olacak.

Facebook’tan internet erişiminde devrim: Aquila