CHP’de aday krizi derinleşiyor!

Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz ile Milletvekili Didem Engin’in Cumhurbaşkanlığına aday olmasına tepki gösteren CHP Sözcüsü Bülent Tezcan, “Bunları ciddiye almayın” dedi. CHP İzmir Milletvekili Musa Çam adaylık açıklamalarını yanlış bulduğunu belirterek “Genel merkezimizin müdahale etmesi gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

CHP aday krizi Salı günü açıklanabilir!

24 Haziran’da yapılacak erken seçime iki ay gibi kısa bir süre kalmasına rağmen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) henüz bir aday göstermedi. CHP’li Öztürk Yılmaz ve Didem Engin, Kemal Kılıçdaroğlu aday olmazsa, Cumhurbaşkanı adayı olduklarını açıkladı. CHP’de şimdiden iki ismin aday olması, Muharrem İnce’nin de aday olacağının konuşulması parti içerisinde rahatsızlıklara neden olmaya başladı.

Bülent Tezcan: Ciddiye alınacak bir konu değil

CHP’deki adaylık açıklamalarıyla ilgili konuşan Parti Sözcüsü Bülent Tezcan; “Bugünkü adaylık açıklamaları ciddiye alınacak bir konu değildir. Ciddiye alınıp üzerine konuşulacak bir konu da değildir. Partinin genel başkanı bu konuda 40 kere düşünüp 1 kere konuşurken, bizim 100 kere düşünüp 1 kere konuşmaktan bile imtina etmemiz gerekir” dedi.


Öztürk Yılmaz’dan yanıt

“Bu ülke meselesi. Ben de gövdemi taşın altına koyuyorum. Mesele kazanabilmektir. Partim tarafından aday yapılmam halinde yüklenip alacağımızdan eminim” diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, Twitter’da yaptığı paylaşımlarda şunları söyledi:

“Çok kritik bir sürece girdik. Dün yaptığım adaylık açıklamamın ardından işin ciddiyetini anlamayanlar veya işi sulandıranlar şunu çok iyi bilmelidirler ki; 24 Haziran’da yapılacak seçimlerde, CHP’nin adayı, demokrasiyi geri getirmek sorumluluğuyla yollara düşecektir. Bu süreçte yüklenilen sorumluluk, bu kadar ağır ve ciddidir! Bu seçimin telafisi yoktur, sandıkta demokrasi ve cumhuriyet oylanacaktır ve bu iki şeyin telafisi yoktur! Bu ülke meselesi. Ben de gövdemi taşın altına koyuyorum. Mesele kazanabilmektir. Partim tarafından aday yapılmam halinde yüklenip alacağımızdan eminim. Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusundaki açıklamam üzerine dün ve bugün halkımızdan inanılmaz bir destek alıyorum. Yürekten teşekkür ediyorum. Bu arada yaptığım açıklamayı tam okumadan sanki partimden ayrı kendi başıma aday olacakmışım şeklinde yanlış anlayanlar da olmuş. Böyle olmadığı ve olamayacağı açık. Ben görevimi yaptım ve ciddi bir alternatif sundum. Her şeyin hayırlısı. Bu saatten sonra partimizin vereceği karar esas olacaktır ve hepimiz ona uyacağız. Umudun ışığı sönmez!”


 

Kılıçdaroğlu: Cumhurbaşkanı adayımız için salı gününü bekleyin

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin cumhurbaşkanı adayının salı günü belli olacağını söyledi.

Maltepe Cezaevi’nde tutuklu bulunan  CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nu ziyaret eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanlığı seçimi için aday belirleme süreci üzerine sorulan soru üzerine Kılıçdaroğlu, Acele etmemizi gerektiren bir durum yok. Yeteri kadar süremiz var.” dedi. Yarın İYİ Parti, pazartesi günü de Saadet Partisi ile görüşeceklerini kaydeden Kılıçdaroğlu gazetecilerin “Abdullah Gül ismi geçiyor bir aday belirlediniz mi?” sorusuna  “aday için salı gününü bekleyin” dedi.


“CHP Genel Merkezi müdahale etsin”

CHP’li Musa Çam, CHP’nin İyi Parti, Saadet Partisi ve diğer partilerle görüşmeler yürüttüğünü belirterek şunları söyledi: “Bu süreçte bazı arkadaşlarımızın, ‘Ben adayım’ şeklinde çıkışlar yapmasını son derece yanlış ve fevri buluyorum. Genel merkezimizin bu arkadaşlarımıza müdahale etmesi gerektiğini düşünüyorum. Salı günü yapılacak Parti Meclisi’nde, diğer partilerle yapılan temasların sonuçları netleşecektir.”

Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz ile Milletvekili Didem Engin’in Cumhurbaşkanlığına aday olmasına tepki gösteren CHP Sözcüsü Bülent Tezcan, “Bunları ciddiye almayın” dedi. Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Musa Çam adaylık açıklamalarını yanlış bulduğunu belirterek “Genel merkezimizin müdahale etmesi gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

Selin Sayek Böke ve İlhan Cihaner’den Kılıçdaroğlu’na: CHP’den olması şart değil, sol aday olsun

Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleri Selin Sayek Böke ve İlhan Cihaner, 24 Haziran’daki seçimde partilerinin hangi ismi cumhurbaşkanı adayı olarak göstereceğine dair Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile bir görüşme yaptı. Böke ve Cihaner, Kılıçdaroğlu’na, cumhuriyet değerlerini benimsemiş sol bir aday olması yönündeki taleplerini iletti.

selin sayek böke ilhan cihaner

Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı seçiminde kimi aday göstereceklerine dair görüşmelerine devam etti. Böke ve Cihaner ile bir araya gelen Kılıçdaroğlu, yaklaşık yarım saat süren bir görüşme yaptı.

Böke ve Cihaner’in, ‘Gelecek İçin Biz’ ve bir grup milletvekili adına yaptığı görüşmede, ‘saray cumhuriyetinin yıkılacağı ancak yeni sürecin kim tarafından nasıl kurulacağının da çok önemli olduğu’ konuşuldu. Görüşmede, önemli olan adayın CHP içinden olmasının değil, bu değerleri temsil edecek biri olmasına dikkat çekildi.


Görüşmede özetle şunlar konuşuldu: “Baskın seçim kararı sonrası boykot tartışmasının zamanı, zemini kalmadı. Sandığa yüksek katılım için hemen seferberlik ilan edelim. Asıl gündem saray rejiminin yıkılması olmalı. Fikir ayrılıklarına karşın tüm gücümüzle başta Cumhuriyet Halk Partisi olmak üzere diğer tüm ‘Hayır bileşenleri’ve sivil toplumun topyekun mücadele etmesi gerek. Biz de sonuna kadar bu mücadelenin içinde olacağız.”

AK Parti ve MHP engelliyor: İyi Parti seçime giremeyebilir!