İyi Parti’den seçim vaadi: Wikipedia açılacak!

İyi Parti, Meral Akşener’in cumhurbaşkanı seçilmesi halinde internet ansiklopedisi Wikipedia’nın (Vikipedi) açılacağını duyurdu.

iyi Parti seçim vaadi: Wikipedia vikipedi açılacak meral akşener

İyi Parti Twitter hesabından yapılan açıklamada, “25 Haziran’da Wikipedia’nın açılışına tüm halkımız davetlidir Wikipediaİyiolacak” denildi.

25 Haziran Vikipedi açılışı davetiyesinde, “İlk toplantıda yeter sayısına ulaşılmazsa, 2. toplantı 9 Temmuz’da yapılacaktır” ifadelerine yer verildi. Dünyanın en büyük internet ansiklopedisi olan Vikipedi, geçtiğimiz yıl 29 Nisan’da kapatılmıştı.


Bir yıldır kapalı

29 Nisan 2017’de Özgür Ansiklopedi sloganını kullanan ve kişilerin katkısı ile ortaklaşa birçok dilde hazırlanan Vikipedi’ya, Türkiye’den erişim engellendi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yapılan açıklamada “idari tedbir uygulanmaktadır” denilmişti.

Getirilen engele, ‘Türkiye’yi terör örgütleriyle aynı zeminde gösteren ifadelerin bulunması’ gerekçe gösterilmişti. Türk kullanıcıların da aktif olarak kullandığı dünyanın en büyük dijital ansiklopedisi olarak kabul edilen siteye 1 senedir Türkiye’den giriş yapılması yasaklanırken; Türk kullanıcılar internet üzerinden ‘Vikipedi ülkemizde bir yıldır kapalı. Özgür ve bedava ansiklopedi herkesin hakkıdır” kampanyaları yapıldı.

Wikipedia Türkiye’yi özledi

Vikipedi ise mart ayında Facebook üzerinden #WeMissTurkey etiketiyle bir kampanya başlattı. Kampanyada Wikipedia Direktörü Katherine Maher, Twitter üzerinden destek vererek Türkiye’ye çağrıda bulundu. #WeMissTurkey ve #TürkiyeyiÖzledik etiketleriyle Türkçe tweetler atan Maher, ‘Türkiye, sizinle bilgi paylaşmayı ve sizden öğrenmeyi özledik’ dedi ve Wikipedia’ya olan erişimin kaldırılmasını talep etti.


meral akşener wikipedia vikipedi iyi parti
İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener

25 Haziran’da açılış vurgusu

24 Haziran seçimleri öncesinde İyi Parti’den de flaş bir hamle geldi. İyi Parti sosyal medya hesabı üzerinden, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in cumhurbaşkanı seçilmesi halinde Vikipedi’nin açılacağı duyuruldu. İyi Parti’nin resmi hesabından yazılan tweette, “25 Haziran’da Wikipedia’nın açılışına tüm halkımız davetlidir. #WikipediaİyiOlacak #TürkiyeİyiOlacak” denildi. Açılış davetinde, “İlk toplantıda yeter sayısına ulaşılmazsa 2. toplantı 9 Temmuz’da yapılacaktır” ifadelerine yer verildi.

2001 yılından beri internet üstünden kullanımda olan Wikipedia; kullanıcıları tarafından ortaklaşa olarak birçok dilde hazırlanan; özgür, bağımsız, ücretsiz, reklamsız, kâr amacı gütmeyen bir internet ansiklopedisi. MediaWiki yazılımı kullanılarak hazırlanıyor. Sürekli eklemeler ve değişiklikler yapıldığı için hiçbir zaman tamamlanmayacağı varsayılıyor.

Kurucularından, Jimmy Wales Vikipedi’yi, “Dünya üzerindeki her insana kendi dilinde, en üst kalitede, bedava bir ansiklopedi oluşturma ve dağıtma uğraşısı” olarak tanımlıyor.


Vikipedi sözcüğü, viki ve pedi kelimelerinin birleşiminden oluşur. “Viki”, Hawaii dilindeki “wiki wiki” (hızlı veya bilgi amaçlı) sözcüğünden türetilmiştir. “Pedi” ise, Antik Yunan Medeniyeti’nde “kapsamlı kültürel eğitim sistemi” anlamına gelen paideia kelimesinden gelmektedir.

Akşener’den suikast açıklaması


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.