Kılıçdaroğlu: Haberler doğru ama gazeteciler yazamıyor!

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Marmaris’te düzenlenen Anadolu Medya Buluşması’nda gazetecilere hitap etti. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın Abdullah Gül’ü ziyaretini haber yaptığı için kovulan Haber Türk internet sitesi yayın yönetmeni Barış Erkaya’nın kovulması iddialarına da değinen Kılıçdaroğlu, Türkiye’de medyanın nasıl olmasıyla ilgili önemli mesajlar verdi.

Kemal Kılıçdaroğlu Marmaris Anadolu Medya Buluşması'nda konuştu

“Haberler doğru ama gazeteciler yazamıyor”

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar:

“Bu ülkenin Genelkurmay Başkanı ve Saray sözcüsü birlikte Abdullah Gül’e gittiler. Haber doğru ama gazeteciler yazamıyor. Bir internet sitesi genel yayın müdürü haberi koydu ve işinden edildi. Haber doğru mu doğru, ama gazeteciler yazamıyor. Bu dramatik tabloyu hiçbir gazetecinin unutmaması lazım. Cumhurbaşkanlığı adayının tartışıldığı süreçte Saray’ın Sözcüsü ve Genelkurmay Başkanı’nı Abdullah Gül’e gönderemezsiniz. Hala elle tutulur bir açıklama yapamadılar. Efendim ‘Suriye konusunu açıklamak  için gönderdik’ diyorlar. Saray’ın sözcüsünün ne işi var orada? Bu ülkenin dış işleri bakanı yok mu?

“Medya sahipleri atama yoluyla medya patronu oluyor”

Bugün medya sahipleri atama yoluyla medya patronu oluyor. Sen bunu altı ay yapacaksın bütün giderlerini karşılayacaksın deniyor.


CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Marmaris'te düzenlenen Anadolu Medya Buluşması'nda konuştu
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Marmaris’te düzenlenen Anadolu Medya Buluşması’nda konuştu

“5 temel sorunumuz var”

Beş temel sorunumuz var; Birincisi Demokrasi.

İkincisi eğitim, hiçbir anne baba çocuklarının yarın hangi okula gideceğini bilmiyor,

Dış politika siz daha iyi biliyorsunuz. Türkiye ekonomisi şu anda tefecilere teslim edilmiş durumda. Londra’da bir grup tefeciye ödedikleri faiz 150 milyar dolar.

Şu anda hükümet dünyanın en yüksek faizi ile borçlanmak zorundadır. Sandığa giderken ortak irade sergilemeliyiz. Demokrasimiz olmalı.

Bir siyasal iktidar düşünün; medya üzerinde egemen. Parlamentoda egemenliğine karşın bir de üstelik KHK yayınlama yetkisi var. Bütün bunlara sahip iktidar yönetemiyor. Demokrasi bağlamında bir araya gelmemiz lazım. Çiftçi dünyanın en pahalı mazotunu kullanıyor.

Biz medya hakkında şunları düşünüyoruz. Bir patron sadece gazetecilik yapacak. Bunların dışında kaldığı zaman etki altında kalıyor ve bir süre sonra teslim oluyor.


CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Marmaris'te düzenlenen Anadolu Medya Buluşması'nda konuştu

“RTÜK’ün yeniden yapılandırılması lazım”

Gazetelerin dağıtımı tek elden yapılmalı. Gazeteciler sendikalı olmalı. dolayısıyla haberini özgürce yapmalı. Yeri geldiğinde sendika patrona dur demeli. Gazeteciliğin evrensel değerlerle bir araya getirilmesi lazım. RTÜK’ün yeniden yapılandırılması lazım. Siyasi otoritenin baskısı üzerine mi medya üzerine baskı yapılması için bunlar yapılıyor. Bilinmesi lazım.”

Marmaris Anadolu Medya Buluşması

Muğla’nın Marmaris Belediyesi ve CHP Genel Merkezi işbirliğiyle düzenlenen ‘Anadolu Medya Buluşması’nda 400 basın mensubu ağırlandı. Marmaris Belediye Başkanı CHP’li Ali Acar, 41 şehirden gelen 400 basın mensubu ile akşam yemeğinde bir araya geldi.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu eski Genel Başkanı, CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel’in de katıldığı yemekte, slayt gösterimiyle, ilçede yapılan çalışmalar anlatıldı. Başkan Acar, basın mensuplarının masalarına da giderek, görüşmeler yaptı. Anadolu medyasının Marmaris hakkındaki görüşleri alındı.

marmaris anadolu medya buluşması ali acar

Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar şöyle konuştu:

“Kentimizin yaşam kalitesini arttırmak, gelen misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlayarak, dünya üzerindeki 5 bini aşkın turizm destinasyonu arasında varlığımızı sürdürebilmek adına kamu yararını gözeterek çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kamu hizmeti takdir edersiniz, meşakkatli bir iş. Siyasi kimliğimiz dışında temel anlayışımız ve düşüncemiz, ifade ettiğim gibi, kentimizin, vatandaşımızın yaşam kalitesini arttırmak.

14 yıl boyunca bu anlayış doğrultusunda, çok başarılı uygulamaları, projeleri hayata geçirdiğimizi düşünüyoruz. Bugün gelinen noktada Marmaris’i, altyapısı tamamen bitirilmiş dünyanın örnek kentlerinden biri olarak nitelendirebiliriz. Coğrafya olarak baktığınızda Marmaris, Tanrı’nın lütfederek yarattığı, yeşil çam ağaçlarının mavi denizle kucaklaştığı, dünyanın ender köşelerinden biri. Hem kentimizi dışarıya tanıtmak, hem de sizlerin önerilerinizi almak amacıyla benzer çalışmalara Denizli, Doğu Karadeniz ve Çukurova bölgelerinde birkaç yıl önce başladık.

Bugün siz değerli yerel basın mensuplarını burada ağırlamaktan gerçekten mutluluk duyuyoruz. Bu çalıştayda temel amacımız, sizleri değişik bölgelerden getirerek, meslektaş olarak buluşturmak, dostluklarınızı burada pekiştirmek. Ve bu cennet Marmaris’imizin memleketlerinizde tanıtımına katkı sağlamak adına bu projeyi hayata geçirdik. Bu 2-3 günlük süre zarfında mesleki olarak değerlendirmelerde bulunacaksınız. Pazar günü Genel Başkanımızın katılacağı toplantıda ülke gündemine dair çok önemli değerlendirmelerin yapılacağını biliyorum. Bu güzel memleketin iki-üç gün de olsa tadını, keyfini çıkartın. Size iyi tatiller diliyorum. Katılımız için hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

Anadolu Medya Buluşması - Marmaris
Anadolu Medya Buluşması – Marmaris

CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel ise, “Organizasyonun planlamasını yaparken seçimi öngörmemiştik. Ama denk geldi ve buradan Anadolu medyası umuyorum ve diliyorum ki Türkiye’ye sesini duyurur. Bu bir parti buluşması değil, bu bir medya buluşması. Bunun altını çiziyorum. Hiçbir şekilde bizim partimizin logosu da yok. Sadece Mustafa Kemal Atatürk ve Türk bayrağımız var. Marmaris dünyanın en güzel tatil yöresi” diye konuştu.

Yılmaz Özdil: 2 milyon genç AKP tarafından tasfiye ediliyor!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.