Meclis’te gergin oturum: Kılıçdaroğlu sert konuştu

TBMM’de düzenlenen 23 Nisan özel oturumunda Kemal Kılıçdaroğlu, “Gazi Meclis’in yetkileri bugün büyük ölçüde elinden alınmıştır, 20 Temmuz darbesini reddediyorum” dedi. Kılıçdaroğlu’nun bu sözlerinin ardından Meclis’te tansiyon yükseldi, tartışma çıktı.

Mecliste gergin oturum: Kılıçdaroğlu çok sert konuştu

Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşması:

15 Temmuz gecesi şehit olmuş tüm vatandaş ve emniyet güçlerimizi rahmetle anıyorum. O gece palamentoda bulunan arkadaşlarımızı da saygıyla selamlıyorum. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Buu söz o hakkın nasıl kullanılacağını da aktarır. 15 Temmuz’da burada olan arkadaşlarımızın bazıları 20 Temmuz OHAL darbesiyle bu haklarını bırakmak zorunda kalmışlardır.

“20 Temmuz darbesini reddediyoruz”

Biz tek adam rejiminin mirasçısı olmadık, olmadığımız için de mutluyuz. Sizi rahatsız etmesin beyefendi, 20 Temmuz darbesini reddediyoruz. Sizler yetkilerinizi başkalarına devredebilirsiniz. Kimse bu Gazi Meclis’in yetkilerini başkasına devredemez. Demokrasilerde seçilmişler millete hesap vermekle yükümlüdürler. Gazi Meclis’in yetkileri bugün büyük ölçüde elinden alınmıştır.


Güçler ayrılığının olmadığı bir ülkede seçimlerin bir anlamı vardır: Sandıktan çıkarım istediğimi yaparım. Biz bunu kabul etmiyoruz. Üzülerek ifade etmeliyim ki, bugün hükümet edenler bırakın millete hesap vermeyi yasamanın asli unsuru olan milletvekillerinin soru önergelerine bile cevap vermemektedirler. Bu, yürütme organının, yasama organını tanımaması demektir. Bu bayram gününde bu gerçekleri bu çarının altına dile getirmek benim borcumdur.

“Burası kahvehane değil, dedikodu yapacaksanız dışarıda yapabilirsiniz”

CHP lideri, konuşmasını kesip AKP sıralarına döndü ve “Hanımefendi özel bir sorununuz mu var?”  dedi. Kısa bir süre karşılıklı atışmaya dönüşen bu durum karşısında Kılıçdaroğlu, “Burası evimiz değil, kahvehane değil. Dedikodu yapacaksanız, dışarıda yapabilirsiniz” dedi ve konuşmasına kaldığı yerden devam etti.


Kılıçdaroğlu, son sözüm çocuklara diyerek, ‘Biz çocuklarımızı küreselleşen dünya ile bütünleşen, yaşadıkları dünyayı sorgulayan, haberleşme yetenekleri gelişmiş çocuklar olarak yetiştirmek istiyoruz. Özgür ve eşit gelecek, özgürce yetişen nesillerle mevcuttur’ ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Meclis’te kendisine ayrılan yerden böyle izledi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Meclis’te kendisine ayrılan yerden böyle izledi.

CHP – İyi Parti ittifakı: CHP’den 15 milletvekili İyi Parti’de!