Mediar 24 Haziran seçim anketi sonuçları

Mediar Araştırma Şirketi, 24 Haziran’da yapılacak erken seçimle ilgili seçim anket sonuçlarını açıkladı. İşte Cumhur İttifakı’nı şok eden seçim anketi sonuçları…

Mediar 24 Haziran seçim anketi sonuçları

Ankette, erken seçimde hangi partiye ve hangi Cumhurbaşkanı adayına oy verileceğine dair eğilimler araştırıldı.

Seçim anketi sonucuna göre Meclis dağılımı:

Cumhur İttifakı: %42,5 (280 mv)
CHP: %22,9 (150 mv)
İyi Parti: %17,1 (90 mv)
HDP: %13,2 (80 mv)
SP: %3,1 (12-16 mv)


Seçim anketi sonucuna göre cumhurbaşkanlığı seçimleri:

Recep Tayyip Erdoğan: %42,11
CHP’nin adayı: %20,11
Meral Akşener: %19,70
Selahattin Demirtaş: %13,38
Temel Karamollaoğlu: %3,08

24 Haziran’da hangi partiye oy verirsiniz?

Mediar seçim anketi sonuçları: 24 Haziran'da hangi partiye oy verirsiniz?

Mediar seçim anketi sonuçları: 24 Haziran'da hangi partiye oy verirsiniz?
Mediar seçim anketi sonuçları: 24 Haziran’da hangi partiye oy verirsiniz?

Ankette, milletvekili seçimlerinde ‘Cumhur İttifakı’nın oy oranı yüzde 42.5 olarak belirtilirken; CHP yüzde 22.9, İYİ Parti yüzde 17.1, HDP yüzde 13.2, Saadet Partisi yüzde 3.1 olarak gözlemlendi.

Yapılan araştırmalarda, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ‘Cumhur ittifakı’nın adayı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 42.11’de kalırken, CHP’nin adayının yüzde 20.11, Meral Akşener’in yüzde 19.70, Selahattin Demirtaş’ın yüzde 13.38, Temel Karamollaoğlu’nun ise yüzde 3.08 oy alacağı öngörüldü.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Cumhurbaşkanı adayı kim olmalı?

Mediar seçim anketi sonuçları: Cumhuriyet Halk Partisi'nin Cumhurbaşkanı adayı kim olmalı?

Mediar seçim anketi sonuçları: Cumhuriyet Halk Partisi'nin Cumhurbaşkanı adayı kim olmalı?
Mediar seçim anketi sonuçları: Cumhuriyet Halk Partisi’nin Cumhurbaşkanı adayı kim olmalı?

Ankete katılanlar, “CHP’nin adayı kim olmalı?” sorusuna ise; yüzde 25 Kemal Kılıçdaroğlu, yüzde 19.12 Abdüllatif Şener, yüzde 11.76 Muharrem İnce ve yüzde 9.22 Yılmaz Büyükerşen olarak yanıt verdi.


Araştırma notu:

mediar 24 haziran seçim anketi
Kaynak: Mediar Analiz (26-29 Nisan 2018) Gazi Üniversitesi Teknopark Gölbaşı ANKARA – mediaranaliz.com

Gezici’nin birinci ve ikinci tur anket sonuçları


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.