YouTube Song Stories: Instagram gibi Genius hikayeler özelliği eklendi!

Dünyanın en çok tıklanan video platformu YouTube; Instagram ve Snapchat’te çok popüler olan “hikaye” özelliğini hataya geçirdi. Genius işbirliği ile “Song Stories”i ortaya çıkardı!

YouTube Song Stories: Instagram gibi Genius hikayeler özelliği eklendi!

“Hikayeler” işlevi şu sıralar sosyal uygulamalar arasında oldukça popüler. Bu işlevi izlemekle yetinmeyen YouTube, müziklere özel yeni bir hikaye özelliği daha duyurdu.

Snapchat‘e rakip olmak isteyen Instagram, geçtiğimiz yıllarda “Hikayeler” işine girmişti. Instagram’dan sonra hemen hemen her platforma gelen Hikayeler özelliği şimdi de YouTube’un dikkatini çekti.


YouTube Hikayeler olarak da isimlendirebileceğimiz Song Stories özelliği, şu an için belli başlı kullanıcılara sunuluyor.

YouTube Hikayeler (Song Stories) özelliğini kimler kullanabiliyor?

YouTube da Instagram gibi Genius ile hikayeler özelliği ekledi

Bir anda kullanıma sunulan Song Stories özelliği, şarkı sözleri ve bilgileri sunan Genius ve YouTube işbirliği ile geliştirildi.

Şarkıcıların hikaye paylaşımlarını Genius’ın iOS veya Android uygulamasını mağazalardan indirerek izleyebilirsiniz.


Müzik sözü ve bilgileri sunan  ve sadece Genius ortaklığıyla kullanıma sunulan Song Stories özelliği ile şarkıcıların; röportajlarına, şarkıların video kliplerinden kesitlerine, konser görüntülerine ve şarkı sözlerine ulaşılabiliyor. İçerikler, kartlar olarak sıralanıyor ve bu kartlara müzik dinlerken bakabiliyor veya slayt gösterisi gibi izleyebiliyorsunuz.

YouTube da Instagram gibi Genius ile

Şimdilik müzik sektöründeki şarkıcılara sunulan bu özellik, You Tube üzerinden değil Genius uygulaması üzerinden kullanılabiliyor.

Tahminlere göre; You Tube önce Genius platformunda nabız yoklayacak, daha sonra Hikayeler özelliğini resmi olarak kendi platformuna taşıyacak.

Yeni format, en iyi biçimde Genius’un mobil uygulamalarında (iOS ve Android) çalışıyor, ancak masaüstü sitesinde de görüntülenebiliyor.

Genius, büyük bir müzik sitesiyle ilk anlaşmasını yapmıyor. Firma 2016’da Behind the Lyrics’i ortaya çıkarmıştı. Bu işlev, sanatçıların dinleyicilerle bilgi paylaşımında bulunmasına, örneğin şarkının nereden ilham aldığını söylemelerine izin veriyordu.


Song Stories ile You Tube, rakipleri Facebook, Instagram ve Snapchat’in yanına katılmış oldu. You Tube’un amacı, bizlerin dikkatini daha çok çekerek, site üzerinde biraz daha fazla zaman harcamamızı sağlamak. Firmanın şu an You Tube Stories işlevini test ettiği de biliniyor.

RTÜK Netflix ve YouTube’a sansür uygulayabilecek!