24 Haziran CHP milletvekili adayları listesi

CHP’nin 24 Haziran Milletvekili listesi belli oldu. Fikri Sağlar, Barış Yarkadaş, Mustafa Balbay, Ali Şeker, Eren Erdem, Gülsün Bilgehan, Şenal Saruhan, Haluk Pekşen, Zeynep Altıok, Musa Çam ve Necati Yılmaz gibi partinin önemli isimleri liste dışı kaldı. AK Parti kurucularından Abdüllatif Şener ise Konya’dan aday gösterildi.

24 Haziran CHP milletvekili adayları listesi

Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin ekibinden 3 isim listeye girdi. Deniz Baykal ise Antalya 1. sıra oldu. İnce’ye yakın milletvekillerinden Namık Havutca, Rıza Yalçınkaya, Bülent Öz, Bülent Bektaşoğlu, Mehmet Göker, Mazlum Nurlu, Yakup Akkaya, Akın Üstündağ, Şerafettin Turpcu, Erdin Bircan tekrar aday yapılmadı.

Ön seçimle gelenlerden bazıları da liste dışı kaldı

CHP’de Parti Meclisi toplantısında 24 Haziran genel seçimleri için yapılan 2 bin 319 aday adayı başvurusu değerlendirdi.  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçadroğlu kurmaylarını korurken mevcut milletvekillerinden özellikle önseçimle gelen isimlerin bir kısmı liste dışı kaldı.


Kılıçdaroğlu önce Merkez Yönetim Kurulu’nu topladı. Ardından akşam geç saatlerde ise Parti Meclisi toplantısı gerçekleştirildi. Milletvekili listelerine son şekli verilen toplantılar nedeniyle Genel Merkez binasına yöneticiler dışında kimsenin girmesine izin verilmedi.

Kılıçdaroğlu İzmir’den aday oldu

Kılıçdaroğlu İzmir’den aday olurken, İstanbul 1. Bölge’den Akif Hamzaçebi, Gamze Akkuş İlgezdi, Onursal Adıgüzel, Fethi Açıkel, Gürsel Tekin, İlhan Kesici, Oğuz Kaan Salıcı, Mahmut Tanal, İbrahim Kaboğlu, Sera Kadıgil ilk on sıradan aday gösterildi.

Selin Sayek Böke listede

Selin Sayek Böke İzmir’den, Öztürk Yılmaz ise Ardahan’dan aday yapıldı. Ankara 1. Bölgeden Levent Gök, Tekin Bingöl, Ali Haydar Hakverdi, Bülent Kuşoğlu ile Gamze Taşcıer aday oldu. DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve ile kumpas davası mağduru Mehmet Ali Çelebi de İzmir’den aday gösterildi.

Ön seçimle gelen isimler liste dışı

Mevcut milletvekillerinden özellikle önseçimden gelenlerin önemli bir kısmı tekrar aday gösterilmedi. Barış Yarkadaş, Eren Erdem, İlhan Cihaner, Tur Yıldız Biçer, Ali Şeker, Şerafettin Turpcu, Erdin Bircan, Fikri Sağlar, Necati Yılmaz, Gülay Yedekci, Gaye Usluer, Cemal Okan Yüksel’in liste dışı kaldığı belirtildi. Mustafa Balbay, Musa Çam, Haluk Pekşen liste dışı kaldı.

Muharrem İnce’nin ekibinden üç isim

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin ekibinden sadece üç isim Emre Köprülü, Yaşar Tüzün, Tanju Özcan aday yapıldı. İnce’ye yakın milletvekillerinden Namık Havutca, Rıza Yalçınkaya, Bülent Öz, Bülent Yener Bektaşoğlu, Mehmet Göker, Mazlum Nurlu, Yakup Akkaya, Akın Üstündağ, Şerafettin Turpcu, Erdin Bircan tekrar aday gösterilmedi. Eskişehir’de de Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in ekibinden Gaye Usluer ve Cemal Okan Yüksel liste dışı kaldı. Utku Çakırözer yeniden Eskişehir adayı oldu.

İnönü’nün torunu Gülsün Bilgehan liste dışı

2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün torunu Gülsün Bilgehan liste dışı kaldı. Liste dışı kalan diğer bir isim de Sivas katliamı davasının avukatı Şenal Saruhan oldu. Maltepe Cezaevi’nde yaklaşık bir yıldır tutuklu bulunan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu CHP’den yeniden aday.

Saadet Partisi sıraları boş kaldı

CHP ile ittifakta yer alan Saadet Partisi adayları için İstanbul ve Konya gibi bazı illerde adaylıklar boş bırakıldı. Saadet Partisi, isimleri bildirdikten sonra o sıralar doldurulacak. CHP 81 ildeki 600 adayını Yüksek Seçim Kurulu’na bugün (Pazartesi) verecek. Milletvekili kesin aday listeleri ise 30 Mayıs’ta ilan edilecek.

CHP’nin 24 Haziran erken seçimlerinde 600 kişilik milletvekili aday listesi belli oldu.CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Başkanlığı’nda toplanan MYK ve PM toplantısının ardından CHP’nin milletvekili adayları belli oldu.

24 Haziran CHP milletvekili adayları listesi:

İSTANBUL 1’İNCİ BÖLGE ADAYLARI

1 – Akif Hamzaçebi

2 – Gamze Akkuş İlgezdi

3 – Onursal Adıgüzel

4 – Fethi Açıkel

5 – Gürsel Tekin

6 – İlhan Kesici

7 – Oğuz Kağan Salıcı

8 – Mahmut Tanal

9 – İbrahim Kaboğlu

10 – Sera Kadıgil

İSTANBUL İKİNCİ BÖLGE ADAYLARI

1 – Enis Berberoğlu

2 – Aykut Erdoğdu

3 – Tuncay Özkan

4 – Yunus Emre

5 – Sezgin Tanrıkulu

6 – Yüksel Mansur Kılıç

7 – Gökan Zeybek

8 – Işık Öğütçü

İSTANBUL ÜÇÜNCÜ BÖLGE ADAYLARI

1 – Erdoğan Toprak

2 – Engin Altay

3 – Mehmet Bekaroğlu

4 – Zeynel Emre

5 – Sibel Özdemir

6 – Özgür Karabat

7 – Turan Erdoğan

8 – Gülizar Emacan

9 – Saadet Kontenjanı

10 – Turan Hançerli

11 – Ali Çeşmeci

ANKARA 1’İNCİ BÖLGE

1 – Tekin Bingöl

2 – Levent Gök

3 – Ali Haydar Hakverdi

4 – Bülent Kuşoğlu

5 – Gamze Taşçıer

ANKARA 2’NCİ BÖLGE

1 – Nihat Yeşil

2 – Yıldırım Kaya

3 – Semra Dinçer

ANKARA 3’ÜNCÜ BÖLGE

1 – Haluk Koç

2 – Murat Emir

3 – Ahmet Ersen Özsoy

4 – Servet Ünsal

İZMİR 1’İNCİ BÖLGE

1 – Murat Bakan

2 – Selin Sayek Böke

3 – Özcan Purçu

4 – Kani Beko


5 – Mehmet Ali Çelebi

6 – Tacettin Bayır

7 – Ednan Arslan

8 – Sefer İpekli

9 – Kazım Umdular

10 – Nilay Kökkılınç

11 – Ezgi Deniz Urunga

12 – Devrim Barış Çelik

İZMİR 2’NCİ BÖLGE

1 – Kemal Kılıçdaroğlu

2 – Ünal Çeviköz

3 – Kamil Okyay Sındır

4 – Atila Sertel

5 – Sevda Erdan Kılıç

6 – Mahir Polat

7 – Bedri Serter

8 – İdris Yavuz Yılmaz

9 – Ali Engin

10 – Salih Özçiftçi

11 – Mehmet Birlik

12 – Ebru Okay

HATAY:

1 – Servet Mollaoğlu

2 – Nermin Yıldırım

3 – Serkan Topal

4 – Mehmet Fatih Turan

KOCAELİ:

1 – Fatma Kaplan Hürriyet

2 – Haydar Akar

3 – Tahsin Tarhan

MUĞLA:

1 – Mürsel Alban

2 – Suat Özcan

3 – Burak Erbay

4 – Süleyman Ayyılmaz

TOKAT:

1 – Kadim Durmaz

SİVAS:

1 – Ulaş Karasu

TUNCELİ:

1 – Polat Şaroğlu

2 – Mesut Coşkun

ARTVİN:

1 – Uğur Bayraktutan

ZONGULDAK:

1 – Ünal Demirtaş

2 – Deniz Yavuzyılmaz

3 – Umut Başoğlu

4 – Merve Kır

5 – Çiğdem Şekerci

ANTALYA:

– Deniz Baykal

– Çetin Osman Budak

– Rafet Zeybek

– Şengül Yeşildal

– Nusret Bayar

– Vahap Tuncer

ADANA:

1 – Ayhan Barut

2 – Orhan Sümer

3 – Müzeyyen Şevkin

4 – Burhanettin Bulut

5 – Oya Tekin

MALATYA:

1 – Veli Ağbaba

2 – Hulisi Porgalı

KONYA:


1 – Abdüllatif Şener

SONAR’ın çarpıcı seçim anketi sonuçları


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.